Na rynku wtórnym widzimy kontynuację spowolnienia w dynamice wzrostu cen ofertowych mieszkań w skali rocznej. Dodatkowo w 7 z 39 analizowanych miast odnotowano spadki – około 2-3% w Krakowie, Warszawie i Wrocławiu, oraz o około 1% w Białymstoku, Bytomiu, Częstochowie i Kaliszu. Z perspektywy podaży i popytu istotne może być kolejne obniżenie stóp procentowych, które zostało ogłoszone 2 lipca podczas posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej. Zobacz, jak dokładnie wyglądał czerwiec na rynku wtórnym!
Czego dowiesz się z tego artykułu?
- Kontynuacja spadków na głównych rynkach
- Ceny również w mniejszych miastach
- Czerwiec na rynku wtórnym: spadki w podaży i popycie
Kontynuacja spadków na głównych rynkach
W czerwcu średnia cena ofertowa mieszkania na rynku wtórnym w Warszawie wyniosła blisko 18,3 tys. zł/mkw. W Krakowie cena ta oscylowała wokół 16,6 tys. zł/mkw., a w Gdańsku wyniosła prawie 16,1 tys. zł/mkw. Ceny metra kwadratowego w Wrocławiu i Poznaniu również plasują się na dwucyfrowym poziomie – odpowiednio około 13,4 tys. zł i 11,8 tys. zł. Spośród 7 głównych rynków najniższe ceny występują w Katowicach (9,7 tys. zł/mkw.) oraz Łodzi (8,8 tys. zł/mkw.).
W ujęciu miesięcznym zmiany były niewielkie. Ceny za metr kwadratowy mieszkań z rynku wtórnego wzrosły o 0,1-0,5% w Gdańsku, Poznaniu, Łodzi, Krakowie i Katowicach. W Warszawie i Wrocławiu nastąpił spadek o 0,2-0,4%.
Natomiast w ujęciu rocznym w Poznaniu i Łodzi ceny wzrosły o 1%, w Gdańsku o 2%, a w Katowicach o niecałe 6% – w lutym wzrost ten wynosił jeszcze ponad 10%. W pozostałych miastach odnotowano kontynuację spadków. W Warszawie wyniosły one około 3%, natomiast w Krakowie i Wrocławiu około 2%.
Taniej też w mniejszych miastach
Na 6 rynkach wschodzących najdroższym miejscem pozostaje Rzeszów, gdzie średnia cena ofertowa mieszkania z rynku wtórnego wynosi prawie 11 tys. zł/mkw. Za Rzeszowem znajdują się Białystok i Lublin. W tych miastach w czerwcu br. ceny wynosiły odpowiednio niecałe 10,3 tys. zł/mkw. oraz przeszło 10,4 tys. zł/mkw. W Szczecinie cena to niemal 9,9 tys. zł/mkw., w Kielcach 9,3 tys. zł/mkw., a w Bydgoszczy 8,3 tys. zł/mkw.
Miesiąc do miesiąca ceny ofertowe zmieniły się jedynie nieznacznie – w Kielcach nastąpił spadek o około 1%, podczas gdy w pozostałych miastach zmiany nie przekroczyły 0,6%. W ujęciu rocznym, kolejny miesiąc z rzędu odnotowujemy niewielki spadek cen w Białymstoku (1%). W pozostałych miastach ceny wzrosły o około 1-3%.
Na mniejszych rynkach najwyższe ceny ofertowe zanotowano w Gdyni (14,6 tys. zł/mkw.). Następnie plasują się Opole, Toruń, Olsztyn oraz Bielsko-Biała (9,1-9,5 tys. zł/mkw.). Najniższe ceny z kolei występują w Bytomiu (4,6 tys. zł/mkw.) oraz Wałbrzychu, Rudzie Śląskiej, Włocławku i Zabrzu (5,2-5,9 tys. zł/mkw.).
W ujęciu miesięcznym największy wzrost cen odnotowano w Radomiu (2%), a spadek w Bielsku-Białej i Płocku (2%). Natomiast w ujęciu rocznym w trzech miastach nastąpiły obniżki – w Bytomiu o 0,5%, a w Częstochowie oraz Kaliszu o ponad 1%. Największy wzrost miał miejsce w Elblągu i Rybniku (7-7,5%), a najmniejszy w Gliwicach (0,03%).