Przedsiębiorcy po raz kolejny mają szansę rywalizować o bezprecedensową pulę nagród – do zdobycia jest aż miliard złotych. Jakie są warunki uzyskania wsparcia? Przede wszystkim należy opracować innowacyjny projekt i zapewnić sobie partnera do jego realizacji, ponieważ granty będą przyznawane wyłącznie partnerstwom. O czym jeszcze warto pamiętać?
W najnowszej rundzie dofinansowania unijnego nie są przyjmowane wnioski przekraczające limity budżetowe ścieżki SMART, a konkretnie działania 1.1 programu Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). Konkurs, który rozpoczął się w lipcu, oferuje wnioskodawcom łącznie miliard złotych.
Innowacja i współpraca są niezbędne
Kto ma szansę na pozyskanie tego finansowania? Przedsiębiorcy, którzy potrafią ze sobą współpracować. Dotacje będą przyznawane wyłącznie na współpracę – partnerstwa mogą obejmować nie tylko firmy, ale także instytucje badawcze lub organizacje non-profit. Należy pamiętać, że każde partnerstwo musi być prowadzone przez firmę.
Konkurs po raz kolejny koordynuje Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). Nabór wniosków trwa do 30 września. Konkursy SMART Path niezmiennie cieszą się zainteresowaniem przedsiębiorców i możemy się spodziewać, że ten rok nie będzie wyjątkiem.
Od 1 lipca firmy i organizacje mogą ubiegać się o dofinansowanie kompleksowych projektów innowacyjnych w ramach #EUFunds #FENG. Konkurs SMART Path – Projekty realizowane w konsorcjach – wystartował!
Więcej informacji ➡️https://t.co/oTo5lDg8Zq pic.twitter.com/LIWyIRm7Mv— NCBR (@NCBR_pl) 1 lipca 2025 r
„Współpraca różnych podmiotów – zarówno ze świata biznesu, jak i nauki – jest kluczowa. Wspólne działania ułatwią wymianę wiedzy, doświadczenia i zasobów, co ostatecznie doprowadzi do lepszych rezultatów. Synergia wynikająca z takich partnerstw będzie korzystna dla wszystkich zaangażowanych” – stwierdził prof. dr hab. inż. Jerzy Małachowski, Dyrektor Narodowego Centrum Badań Naukowych.