Przed nami ostatnie dni wakacji. Powrót dzieci do szkół oznacza, że nieuchronnie zbliża się także koniec lata. Jaka będzie tegoroczna jesień? Czy czeka nas przedłużenie upałów czy może raczej powiew zimowego chłodu? Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przedstawił najnowszą długoterminową prognozę pogody.
Jaka będzie jesień 2024? Prognoza pogody od września do grudnia
W prognozach pogody na kolejne miesiące powtarza się jeden trend – to będzie jesień pełna anomalii. Na czym będą polegać? Chodzi o temperaturę.
Pogoda na ostatnie dni wakacji
Jaka będzie jesień 2024? Anomalie temperatury od września do grudnia
Według długoterminowej prognozy pogody przygotowanej przez amerykańską Narodową Administrację Atmosferyczną i Oceaniczną (NOAA) i prezentowanej przez IMGW, tej jesieni temperatury w Polsce będą się różnić od średniej wieloletniej – ma być cieplej. Według meteorologów będziemy mieli do czynienia z anomalią średniej temperatury zarówno we wrześniu, październiku, listopadzie, jak i w grudniu. Będzie ona wyższa od normy klimatycznej z ostatnich trzech dekad od 1991 do 2020 roku. Największe odchylenia od normy prognozowane są we wrześniu i grudniu, ale w październiku i listopadzie również możemy się spodziewać temperatur wyższych niż średnie.
Pogoda we wrześniu 2024. Ciepło w całym kraju
Amerykańscy meteorolodzy prognozują ciepły wrzesień w Polsce. Średnia temperatura w tym miesiącu będzie nawet o 2 stopnie Celsjusza wyższa od normy. Największe różnice mają odczuć mieszkańcy południowo-wschodniej części Polski – Małopolski, Podkarpacia, Lubelszczyzny, Mazowsza, woj. świętokrzyskiego i łódzkiego, a także wschodnich krańców Warmii i Mazur oraz Podlasia. W tych regionach temperatura we wrześniu ma być o 1,5 do 2 stopni powyżej normy z lat 1991-2020. W pozostałej części kraju ma być średnio cieplej o 1-1,5 stopnia niż bywało zazwyczaj we wrześniu.
Prognoza na październik 2024. Najmniej pogodowych niespodzianek
W październiku odchylenia od normy nie będą aż tak duże jak we wrześniu. Prawie w całej Polsce prognozowane są na poziomie od 0,5 do 1 stopnia Celsjusza wyższym względem październikowej normy. Jedynie w regionach wschodniej Polski – na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie, Podlasiu oraz Warmii i Mazurach można się spodziewać średniej temperatury wyższej o 1-1,5 stopnia niż zwykle w tym okresie.
Jaki będzie listopad 2024? Nietypowe temperatury w północnej części kraju
Przyzwyczailiśmy się do tego, że w listopadzie przychodzi prawdziwa jesień. Chłodne dni i deszcz za oknem to typowy obraz tego miesiąca w Polsce. Według prognozy długoterminowej NOAA listopad może przynieść nieco lepszą pogodę. Przynajmniej pod względem temperatury. W północnej połowie kraju anomalia może wynieść średnio 1-1,5 stopnia Celsjusza. Dotyczy to województw: lubuskiego, dolnośląskiego, zachodniopomorskiego, wielkopolskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. W pozostałej części kraju temperatura powinna być o 0,5 do 1 stopnia powyżej normy.
Grudzień 2024 cieplejszy niż zwykle
Grudzień już od lat zaskakuje nas wysokimi temperaturami jak na tę porę roku. Tak też prawdopodobnie będzie i w tym roku. Według amerykańskiej prognozy prezentowanej przez IMGW w przeważającej części kraju będzie średnio cieplej o 1-1,5 stopnia niż wynosi norma. Jeszcze większa anomalia średniej temperatury prognozowana jest w woj. warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim, w części Pomorza i Wielkopolski. Tam średnia temperatura może być do 2 stopni wyższa od normy.