Jerzy Muzyk, będący drugim zastępcą prezydenta Krakowa ds. zrównoważonego rozwoju, zrezygnował z walki o prezydencki fotel w nadchodzących wyborach samorządowych. Swojego poparcia udzielił wiceprezydentowi Andrzejowi Kuligowi wspieranemu przez obecnego włodarza miasta, rządzącego od 22 lat Krakowem Jacka Majchrowskiego.
Wybory samorządowe 2024. Wiceprezydent Krakowa Jerzy Muzyk zrezygnował z walki o prezydencki fotel. Swojego poparcia udzielił wiceprezydentowi Andrzejowi Kuligowi popieranemu przez Jacka Majchrowskiego.
W stolicy Małopolski o fotel prezydenta walczyło dotychczas aż dziewięciu kandydatów. Jak poinformował podczas środowego briefingu prasowego wiceprezydent Krakowa Jerzy Muzyk, zrezygnował on jednak z walki o prezydencki fotel w nadchodzących wyborach samorządowych. Swojego poparcia udzielił wiceprezydentowi Andrzejowi Kuligowi.
Wybory samorządowe 2024. Kto startuje w Krakowie? Jerzy Muzyk rezygnuje z walki o fotel prezydenta
Jerzy Muzyk zmierzyć się miał z wiceprezydentem Krakowa Andrzejem Kuligiem, posłem Koalicji Aleksandrem Miszalskim, byłym wojewodą małopolskim i posłem Prawa i Sprawiedliwości Łukaszem Kmitą, rektorem Uniwersytetu Ekonomicznego – prof. Stanisławem Mazurem, radnym Łukaszem Gibałą, posłem Konfederacji Konradem Berkowiczem, posłem Trzeciej Drogi Rafałem Komarewiczem oraz aktywistą Adamem Hareńczykiem.
Muzyk podczas środowego briefingu prasowego poinformował jednak o wycofaniu swojej kandydatury. – Popieram pana prezydenta Andrzeja Kuliga i równocześnie wycofuję swoją zgodę na kandydowanie na urząd prezydenta miasta Krakowa. I zachęcam do tego pozostałych panów, żeby zastanowili się nad taką decyzją, która da szanse na to, że w Krakowie dalej będziemy mieli do czynienia z dyskusją o Krakowie, o sprawach krakowskich wyłącznie w Krakowie – bez wpływu partii politycznych, które dla większości mieszkańców nie mają znaczenia – powiedział Muzyk, który od 2018 roku jest drugim zastępcą prezydenta Krakowa do spraw zrównoważonego rozwoju. – Kraków ma inne, wyższe standardy i powinniśmy to szanować – dodał.
Jak ocenił Muzyk, w mieście czuje się atmosferę oczekiwania na to, że będzie ono wolne od „polityki w złym tego słowa znaczeniu”. – Nie powinny legitymacje partyjne decydować, czy ktoś ma większe szanse w wyborach na urząd prezydenta, tylko kwalifikacje – stwierdził.
Muzyk, kierując apel do pozostałych kandydatów o to, by zrezygnowali i poparli Andrzeja Kuliga, uwagę szczególnie zwrócił się do rektora Uniwersytetu Ekonomicznego Stanisława Mazura, deklarującego bezpartyjność, a także na posła Rafała Komarewicza (Polska 2050-TD), który – jak zauważył Muzyk – ma doświadczenie samorządowe.
Jerzy Muzyk kandydować miał z KWW Samorządny Kraków. W ostatniej chwili zdecydował się on na rejestrację swojej kandydatury w PKW. Podkreślał, że podjął taką decyzję, gdyż sondaże wskazywały, że 20 proc. mieszkańców Krakowa nie wie, na kogo odda głos.
Ze względu na to, że karty do głosowania zostały już wydrukowane, nazwisko Muzyka będzie na nich widniało. Oddany na Muzyka głos będzie jednak nieważny. Będzie konieczność wywieszenia w lokalach wyborczych informacji o wycofaniu kandydatury. Członkowie komisji mają także o tym słownie informować wyborców.
Wybory samorządowe w Krakowie. Jerzy Muzyk popiera Andrzeja Kuliga
Andrzej Kulig, któremu swojego poparcia udzielił Jerzy Muzyk, jest pierwszym zastępcą prezydenta Krakowa ds. polityki społecznej i komunalnej. Startuje on z KWW Andrzeja Kuliga Kraków „Ku Przyszłości”. Kuliga popiera także obecny włodarz miasta Jacek Majchrowski, który już w listopadzie ubiegłego roku zadeklarował, że nie wystartuje w tegorocznych wyborach. Poparcia Kuligowi udzieliło także Polskie Stronnictwo Ludowe.
Społeczeństwo Wybory samorządowe 2024: Wszystko, co trzeba o nich wiedzieć
Wybory samorządowe 2024: Blisko 190 tys. osób startuje w kwietniowych wyborach samorządowych. Walczą o mandaty w radach gminy, powiatu, województwa a w Warszawie także dzielnicy. Toczy się też walka o fotele wójtów, burmistrzów lub prezydentów.
W niedzielę 7 kwietnia w wyborach na prezydenta Krakowa zmierzy się ostatecznie ośmiu kandydatów:
- Konrad Berkowicz – KWW Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy
- Łukasz Gibała – KWW Łukasza Gibały – Kraków Dla Mieszkanców
- Adam Hareńczyk – KWW Zjednoczeni dla Krakowa
- Łukasz Kmita – KW PiS
- Rafał Komarewicz – KWW Rafała Komarewicza Kraków Trzecia Droga
- Andrzej Kulig – KWW Andrzeja Kuliga Kraków „Ku Przyszłości”
- Stanisław Mazur – KWW Stanisława Mazura
- Aleksander Miszalski – KKW Koalicja Obywatelska