"Kto Pani/Pana zdaniem byłby najlepszym kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta?" – takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.
Radosław Sikorski, Rafał Trzaskowski, Donald Tusk
Wybory prezydencie odbędą się w Polsce wiosną 2025 roku. Urzędujący prezydenty, Andrzej Duda, nie będzie mógł ubiegać się w nich o reelekcję, ponieważ jego obecna kadencja jest drugą – i zgodnie z konstytucją ostatnią.
Wybory prezydenckie 2025: Kto będzie w nich kandydował?
Z partii zasiadających w Sejmie swojego kandydata na prezydenta w nadchodzących wyborach wskazała jak dotąd jedynie Konfederacja – jest to Sławomir Mentzen, lider Nowej Nadziei.
Kandydata na prezydenta nadal szuka PiS – wiele wskazuje na to, że będzie to polityk z drugiego szeregu: w tym kontekście wymienia się byłego wojewodę łódzkiego Tobiasza Bocheńskiego, szefa IPN Karola Nawrockiego czy byłego wojewodę zachodniopomorskiego Zbigniewa Boguckiego. W sondażach prezydenckich najczęściej jako kandydat PiS na prezydenta wskazywany jest były premier, Mateusz Morawiecki, ale z wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego wynika, że jest to mało prawdopodobna kandydatura. Na jednej z konferencji prasowych Jarosław Kaczyński chwalił Mariusza Błaszczaka, po tym jak ankietowani w sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski uznali, iż spełnia on warunki stawiane przez Kaczyńskiego niemal tak dobrze jak Morawiecki. W rozmowie z Radiem Maryja Kaczyński pytany o listę potencjalnych kandydatów jego ugrupowania na wybory prezydenckie powiedział, że jest ona „coraz krótsza”. Wykluczył start kobiety, natomiast co do mężczyzny mówił, że „musi być młody, wysoki, okazały, przystojny”.
Trzecia Droga prawdopodobnie wystawi w wyborach prezydenckich wystawi marszałka Sejmu Szymona Hołowni, który startował już w wyborach w 2020 roku i zajął wówczas trzecie miejsce (zdobył 13,87 proc. głosów). Popularność, jaką zdobył w czasie kampanii debiutujący w polityce Hołownia, stała się podstawą do utworzenia najpierw stowarzyszenia, a następnie partii politycznej Polska 2050. Wystawienie Hołowni będzie oznaczać, że swojego kandydata w wyborach nie wystawi PSL.
10 018 263 głosów
Takie poparcie zdobył w II turze wyborów prezydenckich w 2020 roku Rafał Trzaskowski
Lewica prawdopodobnie postawi na kobietę – wśród potencjalnych kandydatek najczęściej wymienia się minister pracy i polityki społecznej, Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk. Inne potencjalne kandydatki to wicemarszałek Senatu Magdalena Biejat czy minister ds. równości Katarzyna Kotula.
Jeśli chodzi o KO to najbardziej prawdopodobnym kandydatem tej partii w wyborach prezydenckich jest Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, który w 2020 roku przegrał w II turze z urzędującym prezydentem, Andrzejem Dudą. Mimo porażki Trzaskowski zdobył wówczas aż 10 018 263 głosów, co było trzecim najwyższym wynikiem uzyskanym przez kandydata w wyborach prezydenckich – więcej uzyskał tylko zwycięzca wyborów z 2020 roku, Andrzej Duda i Lech Wałęsa w II turze wyborów w 1990 roku. W kontekście kandydata KO spekuluje się jednak, że mógłby być to sam premier Donald Tusk, który jednak kilka razy zdementował, jakoby zamierzał startować w wyborach (Tusk był kandydatem PO w wyborach prezydenckich w 2005 roku, przegrał wówczas w II turze z Lechem Kaczyńskim). Prezydenckie ambicje zgłasza także Radosław Sikorski, który w 2010 roku starał się o nominację na kandydata na prezydenta w partyjnych prawyborach (przegrał z Bronisławem Komorowskim). Sikorski w jednym z wywiadów zwracał m.in. uwagę, że kandydatem na prezydenta w obecnych czasach powinien być ktoś, kto zna się na kwestiach bezpieczeństwa – na tym polu były szef MON ma wyraźną przewagę nad Trzaskowskim.
Sondaż: Wyborcy z wykształceniem wyższym i wyborcy powyżej 50. roku życia mocno stawiają na Rafała Trzaskowskiego
Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl spytaliśmy kto, ich zdaniem, byłby najlepszym kandydatem KO na prezydenta.
Na tak zadane pytanie 43,2 proc. badanych wskazało Rafała Trzaskowskiego.
Zdaniem 11,7 proc. respondentów najlepszym kandydatem byłby Donald Tusk.
9,7 proc. badanych uważa, że najlepszym kandydatem byłby Radosław Sikorski.
35,4 proc. badanych wskazało odpowiedź „ktoś inny”.
– Niemal połowa respondentów w wieku powyżej 50 lat (47%) oraz taki sam odsetek badanych z wykształceniem wyższym uważa, że najlepszym kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta byłby Rafał Trzaskowski. Takiego samego zdania jest co druga osoba z dochodem między 5001 a 7000 zł netto. Najczęściej Rafała Trzaskowskiego wybierają mieszkańcy miast o wielkości od 200 do 499 tys. mieszkańców (52%) – komentuje wyniki badania Wiktoria Maruszczak senior project manager w SW Research.
Metodologia badania
Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 24-25 września 2024 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.