– W nocy rozmawiałem z premierem (Donaldem Tuskiem), ministrem obrony narodowej (Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem) w imieniu pana prezydenta (Andrzeja Dudy) poprosiłem o skierowanie wojsk inżynieryjnych do miejscowości Głuchołazy, do tej gminy, liczącej 23 tys. ludzi, z których niemal połowa odcięta jest od bieżącej wody, od prądu – mówił w rozmowie z Polsat News szef BBN Jacek Siewiera.
Zalane przez Białą Głuchołaską Głuchołazy
Głuchołazy zostały całkowicie zalane przez występującą z brzegów Białą Głuchołaską. Rzeka zerwała m.in. dwa mosty w mieście (tymczasowy i remontowany).
Powódź w Polsce. Do Głuchołazów jedzie rekonesans z 2. Pułku Inżynieryjnego
– W późnych godzinach nocnych otrzymałem od ministra obrony narodowej informację, że dziś na miejsce zostanie skierowany rekonesans z 2. Pułku Inżynieryjnego z Inowrocławia. To dobra decyzja – podkreślił Siewiera.
– Widać ogromne zaangażowanie służb, wojska, straży pożarnej, również resortu spraw wewnętrznych jeśli chodzi o zaangażowanie w akcję ratunkową – dodał.
A dlaczego do Głuchołazów muszą zostać skierowane wojska inżynieryjne?
– W momencie, gdy woda, w takim wartkim nurcie, który skutkował zerwaniem pięciu mostów, zalaniem większej części miasta… Wysokość wody była o metr wyższa niż w 1997 roku. W momencie, gdy woda z takiego stanu schodzi do nurtu rzeki w dalszym jej biegu, pozostają ogromne zniszczenia. To wielotonowe zwały gruzu, mułu, szlamu, strat w mieniu, które mogą być usunięte tylko przy pomocy ciężkiego sprzętu – czyli np. gąsienicowych transporterów – wyjaśnił Siewiera. Takim sprzętem nie dysponują np. Wojska Obrony Terytorialnej, ale dysponują nimi wojska inżynieryjne.
W późnych godzinach nocnych otrzymałem od ministra obrony narodowej informację, że dziś na miejsce zostanie skierowany rekonesans z 2. Pułku Inżynieryjnego z Inowrocławia
Jacek Siewiera, szef BBN
– Tej pracy nie można wykonać tylko rękami, przez oddziały piesze wojsk czy oddziały straży pożarnej – dodał Siewiera.
Szef BBN Jacek Siewiera zapowiada, że prezydent uda się na Dolny Śląsk
– Nawet nie mówimy o bezpośrednich działaniach odbudowy, ale o likwidacji skutków powodzi – podkreślił szef BBN.
Mówiąc o współpracy Pałacu Prezydenckiego z rządem w zakresie walki ze skutkami powodzi Siewiera mówił o „bliskim kontakcie zarówno z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji, jak i Ministerstwem Obrony Narodowej”.
Szef BBN zapowiedział też, że prezydent Andrzej Duda uda się na Dolny Śląsk, „gdy nie będzie to kolidowało, utrudniało działań ratunkowych”.
– Prowadzona jest też pomoc humanitarna z udziałem pana prezydenta. W najbliższych godzinach zostanie skierowana pierwsza pomoc, 16 ton wody, żywności, środków higienicznych, do jednej z miejscowości na Dolnym Śląsku – zapowiedział Siewiera.