Czy Karol Nawrocki jest kandydatem ponadpartyjnym? Polacy odpowiedzieli (SONDAŻ)

„Czy uważa Pani/Pan Karola Nawrockiego za kandydata ponadpartyjnego?” – takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.
Czy Karol Nawrocki jest kandydatem ponadpartyjnym? Polacy odpowiedzieli (SONDAŻ) - INFBusiness

Karol Nawrocki

Foto: PAP/Tomasz Golla

arb

24 listopada na Kongresie obywatelskim w Krakowie PiS poparł kandydaturę prezesa IPN Karola Nawrockiego w wyborach prezydenckich. 30 listopada kandydaturę poparcie dla Nawrockiego potwierdziła Rada Polityczna PiS. Nawrocki nie jest członkiem Prawa i Sprawiedliwości, nigdy nie należał do żadnej partii politycznej. W wyborach startuje jako kandydat obywatelski, popierany przez Obywatelski Komitet Poparcia Kandydata na Urząd Prezydenta RP dr. Karola Nawrockiego, W skład komitetu wchodzą politycy, dziennikarze, ludzie kultury, ekonomiści, historycy, politolodzy i sportowcy.

Karol Nawrocki mówi, że „jego partią jest tylko Polska”

Mimo bezpartyjności Nawrocki jest kojarzony ze środowiskiem Prawa i Sprawiedliwości. PiS rozważał go, jako potencjalnego kandydata, któremu udzieli poparcia w wyborach prezydenckich, obok działaczy partii – szefa klubu i byłego ministra obrony Mariusza Błaszczaka, ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka i europosła Tobiasza Bocheńskiego. Partia miała podjąć decyzję o poparciu Nawrockiego na podstawie badań sprawdzających szanse poszczególnych kandydatów na prezydenta w wyborach. Nieoficjalnie wiadomo, że badania wykazały, iż Czarnek, najpoważniejszy rywal Nawrockiego, ma zbyt duży elektorat negatywny.

Nawrocki szefem sztabu wyborczego uczynił byłego wiceszefa MSWiA (przez dwa tygodnie pełnił też funkcję ministra spraw i administracji w rządzie Mateusza Morawieckiego, który nie uzyskał wotum zaufania w Sejmie) Pawła Szefernakera. Kandydat od początku kampanii podkreśla, że jest kandydatem obywatelskim, popieranym przez PiS, ale też inne środowiska.

– Moja wielka miłość do Polski i determinacja do tego, by być kandydatem wszystkich Polaków wynika z dziesiątków, setek spotkań z setkami tysięcy ludzi w ostatnich piętnastu latach mojej działalności publicznej – mówił Nawrocki na posiedzeniu Rady Politycznej PiS. Na tym samym posiedzeniu deklarował, że „jego partią jest tylko Polska”.

Sondaż: 64 proc. osób z wyższym wykształceniem uważa Karola Nawrockiego za kandydata PiS

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl spytaliśmy czy – ich zdaniem – Karol Nawrocki jest kandydatem ponadpartyjnym.

Foto: rp.pl/Weronika Porębska

Na tak zadane pytanie „tak” odpowiedziało 16 proc. badanych.

53,1 proc. respondentów uważa Nawrockiego za kandydata PiS.

30,9 proc. badanych nie ma zdania w tej kwestii.

– Kandydata PiS w osobie Karola Nawrockiego widzi blisko sześciu na dziesięciu mężczyzn (58 proc.) i niemal co druga kobieta (48 proc.). Poparcie takiej opinii wzrasta wraz z wiekiem (37 proc. – najmłodsi, 61 proc. – najstarsi). Prezesa IPN za kandydata partyjnego częściej niż pozostali uważają osoby z wyższym wykształceniem (64 proc.) oraz zarabiające w granicach 5001 zł – 7000 zł (62 proc.). Z uwagi na miejsce zamieszkania takie zdanie najczęściej podzielają respondenci z największych miast (65 proc.) – mówi Małgorzata Bodzon, senior project manager w SW Research.

Metodologia badania

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 26-27 listopada 2024 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *