Brakuje nam wystarczającej ilości energii odnawialnej – nasz system ma niewystarczającą elastyczność. To był jeden z głównych wniosków z panelu dyskusyjnego „Odnawialne Źródła Energii”, który odbył się 23 kwietnia podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
Eksperci podkreślają, że występowanie ujemnych cen energii na rynku hurtowym nie jest oznaką nadpodaży zielonej energii, lecz ostrzeżeniem, że system energetyczny ma problemy z nadążaniem za rozwojem OZE.
- Nasze ramy energetyczne zostały pomyślane z myślą o dużych, scentralizowanych obiektach wytwórczych, a nie rozproszonych, dynamicznych systemach OZE. Istotne jest przyspieszenie inwestycji w infrastrukturę sieciową, rozwiązania w zakresie magazynowania energii i mechanizmy integrujące OZE z rynkiem, takie jak zielony wodór i Power-to-X – stwierdził Robert Adamczewski , dyrektor ds. rozwoju w European Energy Polska.
Podkreślono także, że krótkoterminowe spadki cen energii na giełdzie nie przekładają się na obniżenie rachunków dla odbiorców.
- Ostateczny koszt energii dla konsumenta obejmuje między innymi opłaty dystrybucyjne, utrzymywanie rezerw mocy i podatki. Tak więc obniżki cen na rynku hurtowym nie pojawiają się na fakturach – wyjaśnił Adamczewski .
Uważa, że niezbędne są działania systemowe, które połączą rozwój odnawialnych źródeł energii z modernizacją infrastruktury, zwiększając elastyczność systemu (m.in. poprzez mechanizmy DSR – Demand Side Response) oraz zapewniając długoterminową stabilność regulacyjną.
- Odnawialne źródła energii nie tylko obniżają koszty, ale także stanowią kamień węgielny przyszłego bezpieczeństwa energetycznego. W czasach napięć geopolitycznych i rosnącej konkurencji o zasoby energetyczne, nasze własne stabilne i zielone źródła energii stają się strategicznym atutem zarówno dla państwa, jak i gospodarki – dodał Adamczewski .
- Zintegrowana strategia – łącząca postęp technologiczny, inwestycje infrastrukturalne i spójne regulacje – to jedyny sposób, aby Polska w pełni wykorzystała potencjał OZE, zapewniając jednocześnie bezpieczeństwo energetyczne i konkurencyjność przemysłu – podsumował Robert Adamczewski .
European Energy Polska obecnie rozszerza swoje portfolio inicjatyw w zakresie energii odnawialnej, o moc przekraczającą 6 GW. Firma zajmuje się również rozwojem najnowocześniejszych technologii Power-to-X, w tym produkcją zielonego wodoru i e-metanolu, które będą miały kluczowe znaczenie dla transformacji sektora przemysłowego i transportowego.
REKLAMA: REKLAMA: REKLAMA: