Ustawa mieszkaniowa zaostrzyła konflikt w koalicji. Senat zdecydował

Polityczne zawirowania oraz zaczepki na Twitterze, a także hasła dotyczące lobbowania podczas prac nad ustawą o mieszkaniach społecznych i komunalnych, ujawniły, jak napięta jest atmosfera wewnątrz koalicji. Iskrzyło również między Polską 2050 a Konfederacją, mimo że zaledwie kilka dni wcześniej głosowali razem. W mediach społecznościowych pojawiły się oskarżenia o manipulacje, kłamstwa oraz wprowadzanie w błąd. W czwartek Senat zagłosował za przywróceniem pierwotnej wersji ustawy.

Zdjęcie

Senat zdecydował w jakim kształcie ustawa mieszkaniowa wróci do sejmu /Mateusz Grochocki /East News

Senat zdecydował w jakim kształcie ustawa mieszkaniowa wróci do sejmu /Mateusz Grochocki /East News Reklama

W czwartek Senat przyjął poprawki, które anulowały zmiany wprowadzone przez Polskę 2050, przegłosowane w Sejmie.

Rozwiń

Senat podjął decyzję w sprawie dwóch poprawek. Ustawa wróci do Sejmu w swojej pierwotnej wersji

Dzień wcześniej, w środę, trzy senackie komisje zajmowały się ustawą o wsparciu mieszkalnictwa społecznego i komunalnego. Zarekomendowały poprawki przywracające brzmienie ustawy w kształcie, w jakim została przedstawiona Sejmowi przez rząd. Jak pisaliśmy, w ubiegłym tygodniu Sejm przegłosował ustawę zwiększającą wydatki na mieszkania społeczne, komunalne oraz akademiki, ale polityczną burzę wywołało zgłoszenie przez Polskę 2050 do projektu już zaakceptowanego przez rząd dwóch poprawek, za którymi zagłosowała razem z PiS i Konfederacją. Jedna dotyczyła utrzymania wprowadzonego do specustawy zwanej lex deweloper centralnie ustalonego minimalnego współczynnika miejsc parkingowych w przypadku inwestycji budowanych na podstawie tej specustawy. Rządowy projekt chciał przekazać to samorządom, podczas gdy Polska 2050 chciała zachować sztywny współczynnik na poziomie krajowym, zamiast oddać decyzję samorządom. Nie dotyczy to jednak ogólnej zasady, a jedynie inwestycji w ramach lex deweloper (około 1,5 proc. nowych inwestycji).

Reklama

Druga poprawka zgłoszona przez Polskę 2050 przewidywała umożliwienie wykupu mieszkań społecznych w miastach do 100 tysięcy mieszkańców. To wywołało kontrowersje, a dodatkowo poprawka została źle sformułowana.

Komisje senackie opowiedziały się za przywróceniem pierwotnej wersji ustawy, co oznaczałoby usunięcie poprawek przyjętych przez Sejm na wniosek posłów Polski 2050.

Ostatecznie Senat zdecydował, że ustawa wróci do Sejmu w pierwotnej wersji. 

Ustawa mieszkaniowa budzi emocje. Narastał konflikt wewnętrzny w koalicji

Atmosfera wokół tych prac ujawniła narastający konflikt wewnątrz koalicji, ale nie tylko.

Polska 2050 na swoich profilach w mediach społecznościowych publikowała posty niemal hurtowo, koncentrując się na wymogu liczby miejsc parkingowych, mimo że dotyczy to jedynie 1,5 proc. nowych inwestycji, czyli tych, które są realizowane w ramach specustawy, a nie ogólnych zasad, oraz że to nie oznacza braku wymogów, lecz przekazanie samorządom decyzji o ich ustalaniu.

Rozwiń

„Potwierdzamy – deweloperzy lobbują w Senacie o zniesienie obowiązku tworzenia miejsc parkingowych w ustawie mieszkaniowej. Zlobbować dała się Konfederacja, co nie dziwi. Zlobbować dała się też Lewica, co dziwi bardziej” – pisała Polska 2050.

Odpowiedział wiceminister Lewandowski z Lewicy, główny autor ustawy o mieszkaniach społecznych i komunalnych:

„Podobno na początku traci się kontrolę nad językiem, a później nad całą sytuacją. Trzymam za Was koalicjanci kciuki. Zachęcam do odsłuchania posiedzenia komisji. Rzeczywiście był tam pewien gł

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *