Raport „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki 2024” jest już dostępny

Raport „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki 2024” jest już dostępny - INFBusiness

Ukazała się 23. edycja raportu „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki”. Ta coroczna, wyróżniająca się publikacja jest rozpoznawana w kraju i od lat cieszy się uznaniem sektora biznesowego, organizacji społecznych i mediów. Stanowi ona kompleksowy przegląd rzeczywistych wysiłków podejmowanych przez firmy w zakresie ESG i zrównoważonego rozwoju. Premiera miała miejsce 10 czerwca br. podczas rocznicowej konferencji Forum Odpowiedzialnego Biznesu zatytułowanej „Transformacja biznesu – scenariusze na przyszłość”, upamiętniającej 25. rocznicę FOB.

– W tegorocznym raporcie zebraliśmy 957 przykładów dobrych praktyk zgłoszonych przez 265 firm, od dużych korporacji po mikroprzedsiębiorstwa. Obejmując zarówno lokalne inicjatywy, jak i zmiany systemowe, każda z tych praktyk ilustruje, w jaki sposób odpowiedzialność korporacyjna prowadzi do namacalnych decyzji i działań. Łączy je wspólna zasada: zaangażowanie na rzecz ludzi, środowiska i przejrzyste zarządzanie. Raport ten nie jest jedynie zbiorem oświadczeń; jest mapą drogową prawdziwych zmian zachodzących w czasie rzeczywistym, odpowiadających na rosnące wymagania społeczne i wyzwania środowiskowe – stwierdza dr Karolina Adamska-Woźniak, Dyrektor Zarządzająca Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Kto dzieli się dobrymi praktykami?

Znaczna część (75%) zgłoszeń pochodziła od dużych przedsiębiorstw, choć małe i średnie przedsiębiorstwa również wykazują rosnące zainteresowanie kwestiami ESG. Według raportu firmy te zatrudniają ponad 847 tysięcy osób, co stanowi prawie 5% całkowitej siły roboczej w Polsce. Co ciekawe, 84% firm uwzględnionych w tegorocznym raporcie stwierdziło, że przyjęło strategię ESG lub zrównoważonego rozwoju. Ponadto, 54% organizacji podobno publikuje raport ESG, raport niefinansowy lub raport zintegrowany, niezależnie od jakiegokolwiek formalnego obowiązku.

Zgodnie z dyrektywą UE CSRD 78% uczestniczących firm będzie zobowiązanych do raportowania w nadchodzących latach. Należy jednak podkreślić, że nawet wśród tych, których ten wymóg nie dotyczy, 72% dobrowolnie zadeklarowało zaangażowanie w raportowanie danych ESG.

W jakich obszarach przedsiębiorstwa są najbardziej aktywne?

Zgłoszone działania zostały podzielone na 7 obszarów zgodnych z normą ISO 26000, która określa kierunki społecznej odpowiedzialności organizacji. Najczęściej zgłaszane praktyki dotyczyły zaangażowania społecznego i rozwoju społeczności – 396, warunków pracy – 228 i inicjatyw środowiskowych – 206. Z kolei najrzadziej zgłaszane obszary obejmowały: kwestie konsumenckie – 55, prawa człowieka – 32, zarządzanie organizacją – 23 i uczciwe praktyki operacyjne – 16.

Praktyki zostały również zmapowane do konkretnych ESRS, czyli Europejskich Standardów Sprawozdawczości Zrównoważonego Rozwoju, mających zastosowanie do dużych firm w UE na mocy dyrektywy CSRD. Najbardziej rozpowszechnione działania zgodne z ESRS S1, skupiające się na własnych pracownikach – 227. Należy jednak zauważyć, że znaczna większość, w sumie 527 praktyk, nie była powiązana z żadnymi konkretnymi standardami. W odniesieniu do Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ, najczęściej odnotowywane działania wspierały:

  • Cel 12: Odpowiedzialna konsumpcja i produkcja – 119 praktyk

  • Cel 3: Dobre zdrowie i jakość życia – 87 praktyk

  • Cel 8: Godna praca i wzrost gospodarczy – 84 praktyki

– Raport nie tylko ilustruje skalę i różnorodność inicjatyw korporacyjnych, ale także podkreśla wyzwania, z jakimi mierzą się dziś firmy w zakresie zagadnień ESG. Wskazane wyzwania dotyczą głównie gromadzenia danych w ramach łańcucha wartości – około 40% ankietowanych firm zgłasza trudności w pozyskiwaniu danych środowiskowych. Jedna na pięć firm identyfikuje wyzwania związane z definiowaniem procesu podwójnej istotności – podkreśla Karol Krzyczkowski, Senior Project Manager Forum Odpowiedzialnego Biznesu. – Niemniej jednak z roku na rok obserwujemy rosnącą gotowość firm do stawiania czoła tym wyzwaniom. Coraz częściej, mimo zmian legislacyjnych i sporadycznych przeszkód, zmieniają one perspektywę z „Czy warto działać odpowiedzialnie?” na „Jak możemy robić to lepiej i wydajniej?” – dodaje Karol Krzyczkowski z Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Publikację można pobrać tutaj: https://odpowiedzialnybiznes.pl/publikacje/raport-2024/ .

Partnerami 23. edycji Raportu „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki” są BASF, Benefit Systems i Generali.

25 lat odpowiedzialności

W tym roku przypada 25. rocznica istnienia Forum Odpowiedzialnego Biznesu, które świętuje ćwierć wieku poświęconego promowaniu kultury odpowiedzialności w polskim biznesie. Od lat Forum Odpowiedzialnego Biznesu funkcjonuje jako centrum wiedzy i wpływu na zrównoważoną transformację biznesu w Polsce, łącząc jednostki, pomysły i najlepsze praktyki.

REKLAMA: REKLAMA: REKLAMA:

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *