Kiedy ruszy program „Pierwsze klucze”? Paszyk wskazuje datę

Ustawa dotycząca programu dotacji do kredytów mieszkaniowych „Pierwsze klucze” może być uchwalona w trzecim kwartale bieżącego roku – ocenił minister rozwoju Krzysztof Paszyk. Dodał również, że będą podjęte działania mające na celu ochronę polskich przedsiębiorców przed nieuczciwą konkurencją ze strony zagranicznych firm w kontekście zamówień publicznych.

Zdjęcie

Krzysztof Paszyk, minister rozwoju i technologii /Lukasz Gdak /East News

Krzysztof Paszyk, minister rozwoju i technologii /Lukasz Gdak /East News Reklama

Szef resortu rozwoju i technologii, który był gościem TVP Info w środę, poinformował, że MRiT pracuje nad rozwiązaniami mającymi na celu ochronę polskich przedsiębiorców w procesie realizacji zamówień publicznych.

– Na przykład firmy budowlane, które wykonały znakomitą pracę w ciągu ostatnich kilkunastu lat, powinny być chronione przed nieuczciwymi praktykami, na przykład ze strony chińskich czy tureckich podmiotów, które próbują wejść na nasz rynek. Dlatego w Ministerstwie Rozwoju i Technologii opracowaliśmy przepisy, które będą bronić polskich przedsiębiorców biorących udział w przetargach publicznych związanych z dużymi inwestycjami infrastrukturalnymi, które planuje minister (infrastruktury) Dariusz Klimczak” – dodał Paszyk.

Reklama

Zaznaczył, że projektowane regulacje są aktualnie w fazie konsultacji. – Będę namawiał, aby w niedalekiej przyszłości zaczęły obowiązywać – zapowiedział minister.

Przeczytaj: Kolejne podejście do uchwalenia kontrowersyjnego programu dotacji do kredytów. Projekt został wpisany na listę prac rządu

Program „Pierwsze klucze” już w III kwartale?

Mówiąc o programie „Pierwsze klucze„, który został dodany do wykazu prac rządu, podkreślił, że obecnie trwa etap międzyresortowych konsultacji. – Uważam, że te konsultacje doprowadzą nas do szybkiego zakończenia. Jeśli prace będą przebiegały sprawnie, wdrożenie programu jest możliwe w III kwartale – oznajmił Paszyk.

Minister podkreślił, że program „Pierwsze klucze”, który przewiduje dotacje do kredytów na zakup mieszkań, nie jest jedyną formą wsparcia dla sektora mieszkaniowego przygotowaną przez MRiT.

– Mamy również ustawę dotyczącą budownictwa społecznego, z dodatkowymi funduszami na wsparcie budownictwa socjalnego. Gwarantujemy także środki na rozwój budownictwa czynszowego – przypomniał.

Szef resortu ocenił, że dotychczas brakowało spójnej koncepcji kompleksowego rozwoju mieszkalnictwa, a wcześniejsze programy wsparcia były realizowane w sposób chaotyczny. – Nie było jasno określonego modelu wsparcia dla budownictwa społecznego, ani też drogi do własności – zauważył.

Paszyk zwrócił uwagę, że potrzeby mieszkaniowe są zróżnicowane, dlatego wymagają różnorodnych form wsparcia. – Dwie ustawy, które opracowaliśmy w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, z jednej strony wspierają mieszkalnictwo socjalne i społeczne – TBS-y i SIM-y, ale także zapewniają wsparcie dla tych, którzy czują się bezpiecznie na swoim i dążą do tego kosztem wielu poświęceń – powiedział.

Miliardy złotych na budownictwo społeczne

Minister odniósł się także do działań na rzecz deregulacji i uproszczenia przepisów prawnych. – Rządowy projekt ustawy deregulacyjnej przygotowany przez MRiT przeszedł pierwsze czytanie w Sejmie. Myślę, że w ciągu najbliższych kilku tygodni zostanie przyjęty – stwierdził. Szef MRiT podkreślił, że projekt ustawy deregulacyjnej został opracowany przez resort rozwoju we współpracy z przedsiębiorcami. Paszyk ocenił, że szybkie uchwalenie ustawy będzie „dowodem, że rząd bardzo poważnie traktuje kwestię, że jeśli nie uwolnimy przedsiębiorców od biurokratycznego gorsetu, to trudno będzie o rozwój”.

Projekt ustawy o programie „Pierwsze klucze” przewiduje dotacje do rat kredytów hipotecznych

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *