Najnowsze dane o cenach transakcyjnych potwierdzają wzrost cen mieszkań, który był wcześniej widoczny w cenach ofertowych. W samym trzecim kwartale podrożały w największych miastach o 8-9 proc. Popyt napędzany jest kredytem 2 proc.
/123RF/PICSEL
Trzeci kwartał bieżącego roku przyniósł dynamiczne wzrosty cen mieszkań we wszystkich badanych lokalizacjach. Podstawowym czynnikiem stymulującym popyt na mieszkania i wzrosty cen było wejście w życie programu „Bezpieczny kredyt 2 proc.” w warunkach ograniczonej i malejącej podaży mieszkań – wskazują autorzy raportu AMRON Sarfin.
Jak to wygląda w szczegółach? Ze wzrostami cen mieliśmy do czynienia zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym i co ciekawe, dla badanych przez Centrum AMRON lokalizacji tempo wzrostu cen na rynku wtórnym było wyższe od notowanego na rynku pierwotnym.
Reklama
/AMRON /
– Największy wzrost średniej ceny transakcyjnej zanotowano w III kwartale 2023 roku w Poznaniu, o 9,31 proc. Nieco niższe wzrosty cen zanotowano we Wrocławiu (o 8,89 proc.) i Krakowie (o 8,14 proc.). Średnia cena metra kwadratowego mieszkania w Warszawie wyniosła 12 988 zł/mkw. i była wyższa niż kwartał wcześniej o 7,91 proc. W Gdańsku zanotowano wzrost średniej ceny o 7,89 proc. natomiast najniższą dynamikę cen zanotowano w Łodzi – wzrost o 4,75 proc. do 6 995 zł/mkw – wynika z opublikowanego raportu.
Jednocześnie jego autorzy podają, że rosnąca akcja kredytowe skutkowała w trzecim kwartale 2023 roku zwiększeniem aktywności inwestorów na rynku mieszkaniowym, czego potwierdzeniem jest zanotowany wzrost o 13 proc. liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto oraz wzrost o 4 proc. liczby mieszkań, na budowę których wydano pozwolenie. Niestety niższa jest liczba mieszkań oddanych do użytkowania. W trzecim kwartale deweloperzy oddali do użytkowania 32,5 tys. mieszkań, a zatem o niecałe 5 proc. mniej niż w kwartale poprzednim i aż o ponad 10 proc. mniej niż przed rokiem.
Rozwiń
Popyt i ceny są napędzane kredytem 2 proc. Jak podał Związek Banków Polskich, zawarto już ponad 40 tys. umów w ramach tego programu na łączną kwotę 16,5 mld zł. Średnia wartość kredytu przekroczyła już 405,5 tys. zł. Złożonych wniosków jest już 69 tys.
Jak podawaliśmy w Interii Biznes liczba umów oraz oczekujących wniosków wskazuje, że budżet programu prawdopodobnie został już wyczerpany, choć wstrzymanie przyjmowania wniosków możliwe jest najwcześniej w styczniu.
krześ
Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. INTERIA.PL