ZUS nie może podważać składek w pierwszym miesiącu działalności gospodarczej – przypomina we wtorek Rzeczniczka Małych i Średnich Przedsiębiorców. I podkreśla, że w tej sprawie zapadł w grudniu ważny wyrok Sądu Najwyższego. Przedsiębiorca, wsparty przez Rzeczniczkę MŚP, wygrał spór z ZUS-em.
Ważny wyrok Sądu Najwyższego ws. kwestionowania składek przez ZUS po otwarciu DG (East News, Artur Szczepański, REPORTER)
Rzecznik MŚP przekazał we wtorek, że ważny wyrok Sądu Najwyższego w tej sprawie zapadł 11 grudnia. „Sąd Najwyższy uwzględnił skargę nadzwyczajną wniesioną przez Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców i uchylił wyrok Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie w sprawie o wysokość podstawy wymiaru składek osoby prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą” – podało biuro Rzecznika.
Werdykt ogłosiła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN, a sprawozdawcą był sędzia Tomasz Demendecki. Posiedzenie w tej sprawie było niejawne.
ZUS kontra przedsiębiorca. Zapadł wyrok SN
W skardze wniesionej do SN rzecznik wywodził, iż Zakład Ubezpieczeń Społecznych „nie mógł podważać podstawy wymiaru składek, pomimo iż dotyczą przedsiębiorcy, który podstawę wymiaru składek podwyższył w pierwszym miesiącu prowadzenia działalności gospodarczej, tj. w lipcu 2018 r”.
Podkreślono, że wygrana w sądzie ma „wyjątkową rangę”, gdyż w listopadzie 2023 roku SN stwierdził, iż ZUS może weryfikować podstawę wymiaru składek przedsiębiorców w początkowym okresie działalności, nawet jeśli nie kwestionuje prowadzenia działalności gospodarczej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: Pierwszy McDonald's W Polsce "Amerykanie postawili jeden warunek" – Rafał Sonik w Biznes Klasie
– To pierwsza wygrana skarga nadzwyczajna Rzecznika po podjęciu Uchwały z dnia 29 listopada 2023 r., gdy przedsiębiorca podwyższył podstawę wymiaru składek w pierwszym miesiącu prowadzenia działalności gospodarczej– wskazuje Rzeczniczka Małych i Średnich Przedsiębiorców Agnieszka Majewska.
Tym razem SN powołał się na wprowadzony w 2016 roku przez ustawodawcę „nowy zoptymalizowany algorytm naliczania świadczeń„. „Tym samym ustawodawca wyeliminował potencjalne nadużycia wynikające z podwyższania przez przedsiębiorców podstaw wymiaru składek. Na tę okoliczność Rzecznik powołał się we wniesionej skardze nadzwyczajnej, zaznaczając, iż uchwała z dnia 29 listopada 2023 r. nie ma wpływu na orzekanie w sprawach, w których organ rentowy podważył wysokość podstawy wymiaru składek przedsiębiorców, którzy podstawę podwyższyli w okresie od dnia 1 stycznia 2016 r., tj. w okresie obowiązywania zoptymalizowanego algorytmu obliczania świadczeń z ubezpieczenia chorobowego” – przekazało biuro rzecznika MŚP.
Ta konkretna sprawa potwierdza, iż ZUS nie może obniżać podstawy wymiaru składek nawet w pierwszym miesiącu prowadzenia działalności gospodarczej, jeżeli Zakład nie kwestionuje prowadzenia działalności gospodarczej, a podstawa została podwyższona po 2015 roku.