Z początkiem czerwca wszedł w życie kolejny etap rewolucji, której celem jest ograniczanie możliwości kradzieży tożsamości. Pomóc w tym ma zastrzeżenie numeru PESEL. Trzeba jednak pamiętać, że zablokuje to np. sprzedaż lub kupno nieruchomości – informuje serwis bankier.pl.
Dowód osobisty/ zdjęcie ilustracyjne (Adobe Stock, Tomasz Warszewski)
PESEL w aplikacji mObywatel można było zastrzec od listopada ubiegłego roku. Chodzi m.in. o walkę z wyłudzaniem pieniędzy poprzez zaciąganie np. kredytu na inną osobę bez jej wiedzy i zgody.
Zobacz także:
Polacy, którzy chcą kupić mieszkanie na kredyt, nie wiedzą, na czym stoją. "Możemy się nie doczekać"
Z początkiem miesiąca wszedł w życie kolejny etap rewolucji. Od 1 czerwca banki, instytucje kredytowe lub notariusze przed zawarciem umowy albo podjęciem czynności będą musiały sprawdzać w rejestrze, czy PESEL osoby, która np. chce wziąć kredyty lub zrobić wpis do księgi wieczystej, został zastrzeżony.
Serwis bankier.pl zwraca z kolei uwagę na fakt, że „zamrożony” numer uniemożliwi także sprzedaż lub kupno nieruchomości. Notariusz odmówi przeprowadzenia czynności, jeśli jedna ze stron transakcji ma zastrzeżony PESEL.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: Wynajmowanie drogich aut jest bardziej opłacalne niż mieszkania. Bartek Walaszczyk w Biznes Klasie
PESEL można „odmrozić” i zastrzec ponownie
„Zgodnie z ustawą notariusz ma odmówić dokonania czynności: nabycia, zbycia lub obciążenia nieruchomości, lub udziału w nieruchomości, prawa użytkowania wieczystego, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu lub udziału w nich, sporządzenia pełnomocnictwa do nabycia, zbycia lub obciążenia nieruchomości, lub udziału w nieruchomości, prawa użytkowania wieczystego, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu lub udziału w nich, gdy stroną jest osoba fizyczna, której numer PESEL został zastrzeżony” – pisze bankier.pl.
Co więcej, „w przypadku innych często dokonywanych w kancelariach notarialnych czynności – takich jak poświadczenie dziedziczenia, umowa przedwstępna czy umowa majątkowa małżeńska – notariusze będą mogli dokonać weryfikacji zastrzeżenia numeru PESEL i odmówić dokonania czynności, jeśli weryfikacja wykaże zastrzeżenie numeru PESEL” – wskazuje Krajowa Rada Notarialna.
Zobacz także:
W koalicji kręcą bat na flipperów. Podatek spadnie na kupujących? "I właśnie o to chodzi!" [OPINIA]
Wyjście z tej sytuacji jest jednak bardzo proste. – Wystarczy przed umówioną wizytą odwołać zastrzeżenie – online jest to możliwe także w trakcie wizyty, gdyż odbywa się w czasie rzeczywistym – korzystając z serwisu mObywatel.gov.pl, aplikacji mObywatel lub osobiście w urzędzie gminy. Po dokonaniu czynności notarialnej numer PESEL będzie można ponownie zastrzec – podpowiada KRN.