Umowa społeczna dla górnictwa. Minister w ważnej sprawie poleci do Brukseli

Minister przemysłu Marzena Czarnecka poinformowała w środę, że spotka się w Brukseli z komisarzami Unii Europejskiej ws. notyfikacji umowy społecznej dla górnictwa 5 lutego. Chodzi o plan dotyczący dalszego wydobycia węgla w Polsce. Potrzeba zgody UE, żeby polskie kopalnie mogły dostawać dopłaty dopóki jeszcze funkcjonują. Zdjęcie

Kluczowy plan dla polskiego górnictwa czeka na zgodę UE /123RF/PICSEL

Kluczowy plan dla polskiego górnictwa czeka na zgodę UE /123RF/PICSEL Reklama

  • W 2021 roku przyjęto umowę społeczną dla górnictwa
  • Umowa reguluje, jak będzie wyglądał proces odchodzenia od wydobycia węgla w Polsce
  • Dokument zakłada subwencjonowanie branży 
  • To wymaga zgody Komisji Europejskiej, której do tej pory nie uzyskano

Minister przemysłu Marzena Czarnecka poinformowała w środę, kiedy spotka się w Brukseli z komisarzami Unii Europejskiej ws. notyfikacji umowy społecznej dla górnictwa. W spotkaniu 5 lutego 2024 roku będzie też uczestniczył szef Ministerstwa Aktywów Państwowych Borys Budka – podała minister.

Reklama

Umowa społeczna dla górnictwa. Polska potrzebuje zgody UE

Chodzi o wniosek ws. notyfikacji podpisanej w maju 2021 roku umowy społecznej, regulującej zasady i tempo wygaszania kopalń węgla energetycznego w Polsce do 2049 roku. Dokument zakłada subwencjonowanie branży w tym okresie w postaci dopłat z budżetu do redukcji zdolności produkcyjnych kopalń. Wymaga to zgody Komisji Europejskiej (KE).

Już z końcem grudnia minister przemysłu sygnalizowała, że zatwierdzenie wniosku notyfikacyjnego dot. umowy społecznej ws. górnictwa jest najpilniejszym zadaniem jej resortu. Szacowała, że spotkanie z przedstawicielami Komisji Europejskiej w tej sprawie będzie możliwe w połowie stycznia bieżącego roku.

W środę po południu minister podała, że spotkanie odbędzie się lutym. „Wspólnie z ministrem Borysem Budką spotkam się 5 lutego w Brukseli ws. notyfikacji umowy społecznej dla górnictwa z komisarzami Margrethe Vestager i Marošem Šefčovičem. Rozmowy odbędą się o 11.00 i 12.00. Termin wynika z harmonogramu prac Komisji Europejskiej. Notyfikacja umowy to priorytet dla MP” – napisała Czarnecka w środę po południu w portalu X (dawniej Twitter).

Rozwiń

Vestager to wiceprzewodnicząca KE odpowiedzialna za sprawy cyfryzacji i konkurencji. Šefčovič jako wiceprzewodniczący Komisji odpowiada za stosunki międzyinstytucjonalne i prognozowanie. 

Umowa przyjęta, ale czeka w „unijnej zamrażarce”

Spotkanie ma dotyczyć „zatwierdzenia decyzji, która była przez dwa lata niezatwierdzona, czyli tzw. wniosku notyfikacyjnego dotyczącego kwestii pomocy dla spółek węglowych” – podała Czarnecka na briefingu prasowym.

„Jak państwo doskonale wiecie, od dwóch lat takie postępowania toczą się przed Komisją Europejską – i nie udało się poprzednikom dopiąć tego tematu. (…) Ja się wybieram do Brukseli i mam nadzieję, że tam przeprocedujemy ten wniosek, który jest od dwóch lat (…) w zamrażarce unijnej” – minister komentowała sprawę pod koniec ubiegłego roku. 

Pytana wówczas o perspektywę przepracowania procedury notyfikacji, minister odpowiedziała, że przedstawiciele poprzedniego rządu nie spotkali się w tej sprawie z komisarzami europejskimi. „Myślę, że powinniśmy zacząć od tego, żeby się spotkać z komisarzami europejskimi, ustalić dlaczego Komisja tego nie dokonała. Ten wniosek był aktualizowany w maju 2022 roku. No i mam nadzieję, że to zostanie przeprocedowane” – zaznaczyła Czarnecka.

Polskie kopalnie do zamknięcia? Minister mówi o terminach

Pytana też przez dziennikarzy, czy identyfikuje się z zapisami umowy społecznej, zarówno jeśli chodzi o harmonogram wygaszania kopalń, jak i np. odpraw dla górników, którzy będą musieli z kopalń odejść minister odpowiedziała, że „musimy to przeprocedować w ramach Komisji Europejskiej”

Odnosząc się do pytania, czy możliwe są zmiany w harmonogramie wygaszania kopalń, minister odpowiedziała, że „kopalnie będą funkcjonować”. „Kopalnie będą funkcjonować tak długo, jak będą zasoby w tychże kopalniach – to jest nasze zapewnienie ze strony Ministerstwa Przemysłu” – wskazała.

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Protesty rolników w Niemczech. Blokady dróg w całym kraju Deutsche Welle

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *