Ukraińcy wyjeżdżają z Polski. Znamy powód

Ukraińcy coraz częściej szukają zatrudnienia w innych krajach niż Polska – wynika z raportu Gremi Personal. Wszystkiemu winne są ograniczenia w przepisach migracyjnych i mniejsze wsparcie. Jeżeli trend się nie zatrzyma, może to oznaczać braki kadrowe w branży TSL – mowa o transporcie, spedycji i logistyce, a także sektorze spożywczym. Zdjęcie

Ukraińcy coraz częściej szukają zatrudnienia w innych krajach niż Polska /Beata Zawrzel /Reporter

Ukraińcy coraz częściej szukają zatrudnienia w innych krajach niż Polska /Beata Zawrzel /Reporter Reklama

Coraz więcej Ukraińców decyduje się na emigrację z kraju z obawy przed zimą, ale jednocześnie zastanawia się, czy wybrać Polskę jako ostateczny cel podróży, czy też potraktować nasz kraj jedynie tranzytowo – zwróciła uwagę firma Gremi Personal w najnowszym raporcie. 

Ukraińcy wyjeżdżają z Polski. Znamy powód

Agencja zatrudniania przekonuje, że zaostrzające się przepisy migracyjne w Polsce ws. zatrudniania cudzoziemców, ograniczenie wsparcia dla uchodźców z Ukrainy i pogarszające się nastroje w społeczeństwie są powodem, że „Ukraińcy coraz częściej szukają schronienia gdzie indziej”. 

Reklama

Z raportu wynika, że Ukraińcy chętniej wyjeżdżają do Niemiec, Danii, Norwegii oraz innych państw, które zapewniają mieszkania, wsparcie w znalezieniu pracy, naukę języka oraz świadczenia socjalne wystarczające do utrzymania się. 

Ukraińcy wybierają Polskę z przyzwyczajenia? Zaczyna się to zmieniać

Atak Rosji w 2022 r. spowodował masową ucieczkę Ukraińców z ojczyzny. Wielu z nich udało się osiedlić, zintegrować się i ułożyć sobie życie na emigracji. Według autorów opracowania Ukraińcy wybierają Polskę jeszcze z „przyzwyczajenia”, ale w ich ocenie – „zaczyna się to zmieniać”.

„Okres prac sezonowych dla pracowników tymczasowych otwierają przygotowania do świąt i Nowego Roku – wielu Ukraińców rok czy dwa lata temu poszukiwało właśnie takiej pracy” – zauważyli autorzy raportu. Według rekruterów najpopularniejsze oferty pracy, które nie wymagają znajomości języka ani dodatkowych kompetencji, oferowane są przez branżę TSL – szczególnie logistykę i e-commerce, a także w przemyśle spożywczym i lekkim. 

W okresie przedświątecznym aktywność branży logistycznej i e-commerce jest wzmożona. Gremi Personal przewiduje, że tegoroczny szczyt sezonu zwiększy zapotrzebowanie na pracowników o 20 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Tymczasem na rynku może brakować rąk do pracy, które do tej pory zapewniali m.in. Ukraińcy.

Agencja Gremi Personal zauważyła, że w branży TSL w ostatnim kwartale roku liczba wakatów i popyt na kadrę wzrasta „nawet trzykrotnie”. „Niektóre z wymienionych sektorów są zależne od cudzoziemskiej siły roboczej w już 60 proc.” – dodali autorzy opracowania. 

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Polska firma rodzinna podbija Europę. „Eksportujemy do 26 krajów” INTERIA.PL

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *