Prawa kobiet, świeckie państwo, mieszkalnictwo, praca, usługi publiczne i polityka senioralna to sześć filarów, których realizacja ma być priorytetem dla parlamentarzystów Nowej Lewicy i do czego zobowiązuje ich uchwała Rady Krajowej – przekazał w niedzielę współprzewodniczący Nowej Lewicy Robert Biedroń.
"Sześć filarów" Nowej Lewicy. Co z tanimi mieszkaniami, rynkiem pracy i usługami publicznymi? (PAP, Tomasz Gzell)
W piątek politycy Koalicji Obywatelskiej, Polski 2050, PSL i Nowej Lewicy podpisali i opublikowali treść umowy koalicyjnej. W niedzielę głos w tej sprawie zabrał Robert Biedroń.
– Uznajemy treść umowy koalicyjnej, parafowanej 10 listopada 2023 roku, za niezbędne minimum programowe, którego uzgodnienie umożliwi naprawę ustroju państwa i odnowę polskiej demokracji – stwierdził polityk.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: Tusk dostał z NBP jasny sygnał. "Glapiński ma w rękawie kolejne asy"
Najważniejsze punkty według Nowej Lewicy
– Zobowiązujemy parlamentarzystów należących do Nowej Lewicy do realizacji programu wyborczego. Szczególny nacisk kładziemy na sześć filarów programowych to jest: prawa kobiet, świeckie państwo, mieszkalnictwo, praca, usługi publiczne i polityka senioralna, które były trzonem naszej kampanii – wyliczył.
Dodał, że filary te powinny być realizowane poprzez złożenie odpowiednich projektów ustaw.
Jak wskazał Biedroń, parlamentarzyści Nowej Lewicy zostali też zobowiązani do złożenia projektu ustawy gwarantującej Polkom prawo do bezpiecznej i legalnej aborcji do 12 tygodnia ciąży oraz projektu ustawy dekryminalizującej pomoc w przerywaniu ciąży.
Zobacz także:
Koalicja zapowiada podatkowe vacatio legis. To obietnica warta dopilnowania [OPINIA]
Biedroń powiedział też, że Nowa Lewica oczekuje, że marszałek Sejmu skieruje bez zbędnej zwłoki zgłoszone przez parlamentarzystów partii zapowiedziane przez niego projekty ustaw do pierwszego czytania.
Obradująca w niedzielę Rada Krajowa Nowej Lewicy podjęła uchwałę ws. wyrażenia zgody na zawarcie porozumienia powyborczego w celu utworzenia wspólnego rządu, zgodnie z umową koalicyjną zawartą przez Koalicją Obywatelską, Trzecią Drogą i Nową Lewicę.
Zobacz także: