Kristalina Georgieva, dyrektor zarządzająca Międzynarodowego Funduszu Walutowego, oświadczyła w czwartek, że cła nałożone przez Donalda Trumpa spowolnią gospodarkę światową w tym roku; nie wywołają jednak światowej recesji. Wyraziła szczególne zaniepokojenie wpływem ceł na Stany Zjednoczone i Chiny.
/ MATEUSZ WLODARCZYK / NurPhoto / AFP
Kristalina Georgiewa, szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), zauważyła w czwartek, że cła wprowadzone przez prezydenta USA Donalda Trumpa wpłyną na światową gospodarkę, powodując zauważalne spowolnienie w tym roku, ale nie wywołają recesji.
Szef MFW podkreślił, że konflikt handlowy może być szansą na transformację światowej gospodarki , potencjalnie prowadzącą do powstania bardziej zrównoważonego i odpornego systemu.
Wojna handlowa skutkuje obniżeniem prognoz wzrostu gospodarczego
„Niepewność wynikająca z wojny handlowej znacznie obniżyła nasze prognozy wzrostu, jednak nie wskazują one na recesję” – zapewniła Georgiewa podczas swojego zwyczajowego wystąpienia przed wiosennymi spotkaniami MFW i Banku Światowego, z których pierwsze zaplanowano na wtorek.
Reklama
Georgiewa zwróciła uwagę na spory handlowe między USA i Chinami , które ostatnio doprowadziły do wzrostu wzajemnych taryf do niespotykanych dotąd poziomów – 145 procent dla Waszyngtonu i 125 procent dla Pekinu.
„To będzie miało reperkusje, ponieważ podczas gdy duże państwa są w konflikcie, mniejsze kraje znajdują się w ogniu krzyżowym. Chiny, Unia Europejska i Stany Zjednoczone są największymi importerami, a to może prowadzić do znaczących efektów ubocznych na globalny krajobraz” – ostrzegał szef MFW.
Jak należy reagować na konflikt taryfowy? Odpowiedź powinna brzmieć „sprytny”
Twierdziła, że reakcja na ten scenariusz „musi być bardzo mądra” i że wojna handlowa stwarza okazję do ustanowienia „bardziej zrównoważonej i odpornej na kryzysy światowej gospodarki”. Wymaga to, aby wszystkie narody „uporządkowały swoje sprawy”, ponieważ „nie ma czasu na opóźnianie niezbędnych reform”.
Wśród rozwiązań zaproponowanych przez Georgievę znalazły się „ambitne reformy w sektorze bankowym, rynkach kapitałowych, regulacjach dotyczących konkurencji, prawach własności intelektualnej i dostosowaniu do wykorzystania sztucznej inteligencji”.
W zeszłym tygodniu Trump wstrzymał na 90 dni dodatkowe cła nałożone na kilka krajów na całym świecie (z wyłączeniem Chin) , choć minimalne cło w wysokości 10% na wszystkie kraje nadal obowiązuje, podobnie jak cła w wysokości 25% na stal, aluminium i sektor motoryzacyjny nałożone przez USA.
***
Odtwarzacz wideo wymaga obsługi JavaScript w Twojej przeglądarce. Polsat News