Schronisko na miarę XXII wieku? Mieszkańcy Beskidów żądają wstrzymania inwestycji

„Nie zgadzamy się z planami zabudowy na jednym z okolicznych szczytów. Skandaliczne jest nazywanie tego obiektu schroniskiem” – tak o planach inwestycji na górze Jeżowa Woda w Beskidach piszą autorzy petycji, którzy sprzeciwiają się budowie nowego ośrodka. Obecnie trwa ostatni etap konkursu architektonicznego, w którego jury zasiada Wiesław Cholewa, jeden z okolicznych inwestorów. Zdaniem mieszkańców budowa gmachu spowodowałaby „nieodwracalne zmiany w krajobrazie”. Zdjęcie

Projekt budowy futurystycznego schroniska w Beskidach budzi sprzeciw mieszkańców /Monkpress/East News, materiały promocyjne /

Projekt budowy futurystycznego schroniska w Beskidach budzi sprzeciw mieszkańców /Monkpress/East News, materiały promocyjne /

Reklama

Na górze Jeżowa Woda w Beskidach ma powstać nowe schronisko. Obecnie trwa konkurs architektoniczny rozpisany przez fundację Ideanova. 

„Projektowany obiekt powinien stanowić miejsce o nowoczesnym charakterze, o formie wybiegającej w daleką przyszłość, a równocześnie pozostawać w harmonii z otaczającą go przyrodą” – zakładają organizatorzy konkursu, w którym do finału zakwalifikowano pięć projektów. 

W jury znaleźli się m.in. Wiesław Cholewa, prezes fundacji, wieloletni prezes zarządu i przewodniczący rad nadzorczych firm, m.in Murapol, Damian Jabłeka, wicedyrektor Planetarium i Obserwatorium im. Mikołaja Kopernika w Chorzowie czy Wojciech Siudmak, ceniony na świecie polski malarz, rzeźbiarz, przedstawiciel realizmu fantastycznego.

Schronisko tylko w nazwie?

Zgłoszone do ostatecznej fazy konkursu projekty nie przypominają tradycyjnych górskich schronisk. Futurystyczne wizje obiektów nie wszystkim jednak przypadły do gustu. Przeciwnicy – głównie mieszkańcy regionu i miłośnicy Beskidów – zorganizowali internetową zbiórkę głosów w petycji, która wyraża niezadowolenie w związku z inwestycją. 

„Jako mieszkańcy, miłośnicy gór, Beskidu Wyspowego i przyrody nie zgadzamy się z planami zabudowy na jednym z okolicznych szczytów. Nasz przeciw budzą zarówno miejsce inwestycji, jej polityczny wymiar, ale także ogólny trend niszczenia gór i przyrody przez deweloperów. Skandaliczne jest nazywanie tego obiektu 'schroniskiem’. Nie zgadzamy się z wydanymi przez Gminę Limanowa warunkami zabudowy i apelujemy do decydentów o wstrzymanie planów związanych z inwestycją w tym wyjątkowym miejscu oraz stworzenie całościowego planu ochrony podobnych górskich terenów” – napisano, dodając, że inwestycja „zaszkodzi okolicznym mieszkańcom i przyrodzie”.

Wskazano, że budowane schronisko w rzeczywistości będzie hotelem ulokowanym w miejscu, gdzie dopuszczono wyłącznie zabudowę siedliskową. 

„Pod przykrywką 'schroniska’ proekologicznej fundacji planowana jest budowa 35 metrowego obiektu hotelowego na wys. ok. 850 m n.p.m, w miejscu, gdzie dopuszczona jest jedynie zabudowa siedliskowa. (…) Nie jesteśmy przeciwnikami tego typu obiektów, ale w tym miejscu niepotrzebny jest nam kolejny hotel, który na stałe zmieni charakter miejsca i spowoduje nieodwracalne zmiany w krajobrazie” – podkreślają autorzy petycji.

„Obiekt na miarę XXII wieku”

W apelu o wstrzymanie inwestycji wiele miejsca poświęcono jednemu z organizatorów konkursu. Przeciwnicy budowy podkreślają, że Wiesław Cholewa jest właścicielem pobliskiego ośrodka wypoczynkowego, który miał być pierwotnie agroturystyką, jednak oferuje on sale konferencyjne czy palmiarnie, a inwestor planuje kolejny hotel, apartamentowiec i halę widowiskową. 

„Konkurs, jak i fundacja (której prezesem jest sam Cholewa), mają za zadanie wybielać inwestora, pomóc mu w pozytywnym PR, a potem w pozyskiwaniu środków publicznych na budowę. W jury konkursu znaleźli się różni znajomi dewelopera, w tym także starosta limanowski Mieczysław Uryga, który ustąpił po protestach mieszkańców oraz Grzegorz Biedroń – radny małopolskiego sejmiku i szef Małopolskiej Organizacji Turystycznej, który także zrezygnował. Konkurs wzbudził również sprzeciw Rady Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP, która wydała ostrzeżenie dla potencjalnych uczestników konkursu” – wskazali mieszkańcy. 

– To ma być obiekt na miarę XXII w. – wyprzedzający swoje czasy jak kiedyś wieża Eiffla czy schronisko na Śnieżce. Stąd połączenie funkcji schroniska turystycznego z centrum turystyczno-społeczno-kulturalno-edukacyjnym – mówił Cholewa, cytowany przez „Gazetę Krakowską”.

Autorzy petycji chcą, aby władze gminy Limanowa wstrzymała plany inwestycyjne na Jeżowej Wodzie oraz, co więcej, stworzyły rozwiązania, które uniemożliwią podejmowanie tego typu inwestycji w przyszłości.

Konkurs architektoniczny ma zostać rozstrzygnięty 28 września. 

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. „Szczerze o pieniądzach”: Cenna woda Polsat News

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *