Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) domaga się należności od zleceniodawców, którzy korzystają z usług świadczonych w ramach działalności nierejestrowanej. Rząd, wprowadzając przepisy o działalności nierejestrowanej, przekonywał, że będzie to rozwiązanie bez formalności i składek ZUS.
ZUS domaga się należności od zleceniodawców, którzy korzystają z usług świadczonych w ramach działalności nierejestrowanej (East News, ARKADIUSZ ZIOLEK)
W 2022 roku 49 tysięcy osób deklarowało prowadzenie takiej działalności w swoich zeznaniach podatkowych. Niektórzy z nich prowadzą sprzedaż, inni świadczą usługi. To właśnie ci ostatni, a dokładniej ich klienci, mogą teraz napotkać na problemy – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: Budka ogłosił decyzję. Cel jest jasny. Ekspert ocenia: to jest możliwe
Wszystko dlatego, że ZUS klasyfikuje przychody uzyskiwane w związku ze świadczeniem usług w ramach działalności nierejestrowanej jako te z umowy zlecenia, a te są już obciążone składkami.
Przemysław Pruszyński, dyrektor departamentu podatkowego Konfederacji Lewiatan, wyjaśnia w rozmowie z dziennikiem, że na przykład uczeń, który korzysta z korepetycji, staje się płatnikiem składek i jest z tego tytułu zobowiązany do wykonania trzech czynności. Po pierwsze, musi zgłosić sam siebie do ZUS. Po drugie, musi zgłosić swojego korepetytora. Po trzecie, musi wyrejestrować korepetytora w terminie siedmiu dni od dnia zakończenia trwania umowy zlecenia – czytamy w „DGP”.
Zobacz także:
Niepokojący trend w ZUS. Eksperci alarmują: to oznacza tylko jedno
Kara za nieodprowadzenie składek. Potrzebne zmiany
Nieodprowadzenie składek może skutkować karą w wysokości podwójnej wartości zaległości. Zdaniem ekspertów, z którymi rozmawiał dziennik, problem rozwiązałoby wydanie ogólnej interpretacji ZUS, korzystnej dla prowadzących działalność nierejestrowaną.
Zobacz także:
Nowa ulga dla przedsiębiorców. Policzyli. Wyższy podatek i składka
Innym rozwiązaniem jest zmiana legislacyjna, w której znajdzie się zapis, mówiący o tym, że usługi świadczone w ramach działalności nierejestrowanej stanowią przychód z tej działalności. Osoby, które go uzyskują, nie będą zaś uznawane za wykonujące pracę na podstawie umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.