Produkcja przemysłowa w Polsce. Nowe dane GUS gorsze od oczekiwań

W sierpniu produkcja sprzedana przemysłu spadła o 1,5 proc. w ujęciu rocznym, zaś w porównaniu do lipca – o 5,2 proc. – poinformował Główny Urząd Statystyczny. Zdjęcie

Analitycy spodziewali się spadku dynamiki produkcji przemysłowej w ujęciu rocznym /123RF/PICSEL

Analitycy spodziewali się spadku dynamiki produkcji przemysłowej w ujęciu rocznym /123RF/PICSEL Reklama

Odczyt jest nieco roczarowujący dla ekonomistów. Analitycy, zgodnie z konsensusem rynkowym, spodziewali się spadku o 0,4 proc. rdr i 3,7 proc. mdm.

Rozwiń

W przypadku cen produkcji sprzedanej spadły one w porównaniu do lipca 2024 r. – o 0,1 proc, jak również do analogicznego miesiąca poprzedniego roku – o 5,1 proc.

GUS poinformował również o cenach produkcji budowlano-montażowej. W ujęciu rocznym wzrosły o 5,3 proc., a w porównaniu z lipcem 2024 r. o 0,3 proc. “W porównaniu z sierpniem 2023 r. podniesiono ceny budowy obiektów inżynierii lądowej i wodnej (o 5,7 proc.), robót budowlanych specjalistycznych oraz budowy budynków (o 5,1 proc.)” – wskazał GUS.

Reklama

W lipcu br. produkcja w przemyśle wzrosła o 5,2 proc. rdr. Polski przemysł nie wraca jednak do wyższej aktywności w tempie, na jakie liczyli ekonomiści. Z kolei wskaźnik PPI (inflacja producencka) w lipcu spadł o 5,1 proc. w ujęciu rocznym.

Jak zauważyli eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego w przypadku najnowszych danych o przemyśle “najlepsze wyniki obserwujemy w dostawie wody i zaopatrzeniu w energię. Przetwórstwo przemysłowe spadło o 1,7 proc. r/r.”.

Rozwiń

Gospodarka Polski powoli się rozpędza

“Spodziewamy się niewielkiego spadku produkcji w ujęciu rdr (-0,7 proc.), w warunkach gdy znowu pierwsze skrzypce będą grać negatywne efekty kalendarzowe oraz słaby popyt zewnętrzny. W cenach producenta zobaczymy kolejny miesiąc z deflacją, a jej tempo powinno być zbliżone do tego z lipca (-4,9 proc. r/r).” – prognozowali ekonomiści PKO BP.

Jak wynika z analiz GUS polska gospodarka powoli przyspiesza. Dynamika wzrostu PKB w II kwartale wyniosła 3,2 proc. ujęciu rocznym – to więcej, niż prognozowali eksperci. Zdaniem ekonomistów gospodarkę napędzała konsumpcja, przy mniejszej roli inwestycji. Z kolei według danych Eurostatu polska gospodarka rośnie najszybciej w UE – PKB naszego kraju wzrósł w II kwartale o 4 proc. w ujęciu rocznym, mierzony według unijnej metodologii.

Ekonomści ING Banku Śląskiego prognozują podobne tempo wzrostu gospodarczego w III kwartale br.

Rozwiń

Pierwsze trzy miesiące 2024 r. przyniosły Polsce wzrost PKB na poziomie 2 proc. rdr. 

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Biznes pomaga powodzianom. Prezes InPostu: Nie tylko duże kwoty mają sens INTERIA.PL

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *