Powiat koszaliński zwiększył swoją powierzchnię o 225 hektarów w tym roku – poinformował GUS. Dane dotyczące zaludnienia i terytorium Polski wskazują, że najchętniej opuszczanym miastem w Polsce jest Łódź. Z kolei najwięcej nowych mieszkańców przyciągnął Kraków.
/Agnieszka Torba/East News /East News
Jak wynika z najnowszego raportu Głównego Urzędu Statystycznego „Powierzchnia i ludność w przekroju terytorialnym w 2024” w tym roku terytorium Polski powiększyło się o 225 hektarów w stosunku do poprzedniego roku.
„Wartość ta stanowi przyrost obserwowany w woj. zachodniopomorskim i jest związana, podobnie jak w poprzednich latach, z dostosowaniem granic jednostek terytorialnych do linii podstawowej morza terytorialnego” – wyjaśniono.
Powiatem, który zwiększył swoją powierzchnię był koszaliński. W przypadku pozostałych 15 województw zmian nie było. Z kolei aktualizacja danych nastąpiła w przypadku liczby mieszkańców poszczególnych miast i ich obszaru.
Reklama
„Największy wzrost powierzchni miast odnotowano w woj. mazowieckim (+11 350 ha), kolejne znaczące wzrosty wystąpiły w województwach: łódzkim (+7866 ha), opolskim (+ 2774 ha) i wielkopolskim (+1908 ha). Spadek powierzchni miast wystąpił w w woj. pomorskim (-3 ha) i dolnośląskim (-1 ha). W województwach: małopolskim, podlaskim i warmińsko-mazurskim powierzchnia miast nie zmieniła się w stosunku do roku ubiegłego.” – wskazano.
/GUS /
W tym roku najwięcej osób opuściło Łódź (6429), Bydgoszcz (3604) oraz Poznań (2877). Tylko z miast zrezygnowało ponad 97 tys. osób, na rzecz mniejszych miejscowości. Z kolei nowych mieszkańców przyciągnął głównie Kraków (2919), Gdańsk (1026) oraz Rzeszów (87).
/GUS /
Odnośnie gęstości zaludnienia, w tym przypadku niezmiennie króluje województwo śląskie, gdzie mieszka 350 osób na km kw. Za nim uplasowało się województwo małopolskie (226 os./km kw). Po drugiej stronie zestawienia znalazło się województwo podlaskie i warmińsko-mazurskie z wynikiem 56 os. na km kw. Średnia dla Polski wynosi 120.
Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. INTERIA.PL