Płatności gotówką z limitem. Powyżej tej kwoty ma być zakaz

Limit płatności gotówką coraz bliżej. Przepisy w tej sprawie przyjął w środę Parlament Europejski. Jeśli zostaną zatwierdzone przez Radę, zakaz płatności gotówką powyżej określonej kwoty stanie się faktem. Zdjęcie

Płatności gotówkowe będą dopuszczone do określonej kwoty - takich zmian chce PE /Bartlomiej Magierowski/East News /East News

Płatności gotówkowe będą dopuszczone do określonej kwoty – takich zmian chce PE /Bartlomiej Magierowski/East News /East News Reklama

Europosłowie chcą, żeby płatności gotówką były dozwolone tylko do określonej kwoty. Przepisy mają przeciwdziałać praniu brudnych pieniędzy. Ale ich wejście w życie wpłynie także na osoby, które z tym procederem nie mają nic wspólnego. 

– Parlament Europejski (PE) przyjął pakiet przepisów wzmacniających zestaw narzędzi UE do walki z praniem pieniędzy i finansowaniem terroryzmu – podano w środę w oficjalnym komunikacie. O unijnej propozycji nowych przepisów pisaliśmy między innymi tutaj.

Reklama

Ma być limit płatności gotówką

Jedną z regulacji będzie limit transakcji, jakie będzie można przeprowadzić w gotówce. Będzie to 10 tys. euro – czyli równowartość obecnie ok. 43 tys. złotych. Co ważne, limit nie będzie dotyczył „płatności między osobami prywatnymi w kontekście nieprofesjonalnym”. W praktyce oznacza to, że gotówką nie zapłacimy już np. za większą usługę remontową. Przepisy obejmą też transakcje pomiędzy firmami. 

To nie koniec nowych regulacji. Jeśli przepisy zostaną przyjęte, to wejdzie w życie obowiązek legitymowania osób płacących gotówką powyżej 3 tys. euro za wybrane zakupy. W grupie przedsiębiorców, którzy będą musieli „sprawdzać” swoich klientów, znajdą się firmy sprzedające biżuterię, kamienie szlachetne, samochody, samoloty, jachty i dzieła sztuki.

Do tego nowe obowiązki będą nałożone na kluby piłkarskie. Od 2029 roku, te z nich, które są zaangażowane w transakcje o wysokiej wartości – np. ze sponsorami – będą musiały weryfikować tożsamość swoich klientów, monitorować i zgłaszać wszelkie podejrzane transakcje. 

We Frankfurcie powstanie unijny Urząd ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy i Finansowaniu Terroryzmu (AMLA). – Zadaniem Agencji AMLA będzie bezpośredni nadzór nad najbardziej ryzykownymi podmiotami finansowymi, interweniowanie w przypadku błędów w nadzorze, występowanie jako centralny ośrodek dla organów nadzoru i mediacja w sporach między nimi. AMLA będzie również nadzorować wdrażanie ukierunkowanych sankcji finansowych – podaje PE.

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Gwiazdowski mówi Interii. Odc.77: Ustawa hasztagowa. Czy od tego przybędzie mieszkań? INTERIA.PL

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *