Od 3 listopada obowiązują nowe przepisy dotyczące nagród jubileuszowych i odpraw w państwowych jednostkach budżetowych resortu spraw wewnętrznych i administracji. Pracownicy tych jednostek mogą teraz otrzymać nawet do 400 proc. swojego miesięcznego wynagrodzenia w formie nagrody jubileuszowej.
Przedstawiciele sfery budżetowej mogą liczyć na wyższe odprawy i nagrody jubileuszowe (East News, Wojciech Olkuśnik)
Zmiany wprowadzone zostały w rozporządzeniu ministra rodziny i polityki społecznej i dotyczą pracowników zatrudnionych w państwowych jednostkach budżetowych resortu spraw wewnętrznych i administracji. Jednym z najważniejszych punktów nowego rozporządzenia jest wprowadzenie nagrody jubileuszowej w wysokości 400 proc. miesięcznego wynagrodzenia, która przysługuje pracownikom po 45 latach pracy. Pracownicy obecnie mogą liczyć na:
- 75 proc. miesięcznego wynagrodzenia – po 20 latach pracy,
- 100 proc. miesięcznego wynagrodzenia – po 25 latach pracy,
- 150 proc. miesięcznego wynagrodzenia – po 30 latach pracy,
- 200 proc. miesięcznego wynagrodzenia – po 35 latach pracy,
- 300 proc. miesięcznego wynagrodzenia – po 40 latach pracy,
- 400 proc. miesięcznego wynagrodzenia – po 45 latach pracy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: Pilne zmiany w edukacji. Wymienili konkrety
Wyższe odprawy w budżetówce
Przy wyliczaniu lat pracy, które uprawniają do otrzymania nagrody jubileuszowej, brane pod uwagę są wszystkie dotychczasowe miejsca zatrudnienia pracownika, włączając w to również te, w których pracował wcześniej. Zasada ta obejmuje również każdy okres, który jest zaliczany do lat pracy. W sytuacji, gdy pracownik był zatrudniony jednocześnie w kilku miejscach pracy, do wyliczenia nagrody jubileuszowej brany pod uwagę jest tylko jeden z tych zakładów.
Jak zauważa portal dziennik.pl, nagroda jubileuszowa przysługuje pracownikowi od dnia, w którym upłynie okres uprawniający do jej otrzymania. Wypłata nagrody następuje natychmiast po tym, jak pracownik nabył do niej prawo.
W przypadku, gdy pracownik nabył prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury i w związku z tym zakończył zatrudnienie, przysługuje mu jednorazowa odprawa pieniężna. Wysokość tej odprawy zależy od liczby lat, które pracownik przepracował:
- jednomiesięcznego wynagrodzenia – jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 10 lat,
- dwumiesięcznego wynagrodzenia – jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 10 lat,
- trzymiesięcznego wynagrodzenia – jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 15 lat,
- sześciomiesięcznego wynagrodzenia – jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 20 lat.
Zobacz także: