NBP komentuje miliardową stratę za 2023 rok. „Koszty walki z inflacją”

Narodowy Bank Polski wydał komunikat dotyczący strat odnotowanych za 2023 roku. Jak wskazują od pewnego czasu media, strata banku centralnego może być jeszcze większa niż oczekiwano i wynieść 27 mld zł. „W ostatnich dniach jesteśmy epatowani 'stratą’ NBP za 2023 r. i jej różną kwotą w zależności od publikacji prasowej”, tymczasem „trzeba pamiętać, że NBP ponosi wielomiliardowe koszty skutecznej walki z inflacją” – czytamy w komunikacie. Zdjęcie

NBP odniósł się do medialnej debaty o stracie odnotwanej przez bank centralny /materiały promocyjne

NBP odniósł się do medialnej debaty o stracie odnotwanej przez bank centralny /materiały promocyjne Reklama

Narodowy Bank Polski (NBP) odniósł się do pojawiających się w mediach informacji o wyniku finansowym polskiego banku centralnego za 2023 roku. Jak opisywaliśmy w tym artykule, portal Business Insider donosi, że strata NBP za 2023 rok może wynieść nawet 27 mld zł. Grudniowe prognozy mówiły o 20 mld zł straty, mimo że w sierpniu Adam Glapiński przewidywał jeszcze 6 mld zł zysku. 

Ujemny wynik finansowy oznacza, że NBP nie wpłaci nic do budżetu państwa. Zgodnie z prawem nadwyżkę z wyniku finansowego bank centralny przekazuje do państwowej kasy. Tymczasem w budżecie założono, że – zgodnie z oficjalnymi prognozami NBP – nadwyżka będzie i zostanie przekazana. Minister finansów będzie musiał więc znaleźć dodatkowe 6 mld zł na pokrycie wydatków z budżetu z i tak już z dużym deficytem. 

Reklama

Przypomnijmy, że łącznie za rządów PiS przelewy do budżetu z NBP wyniosły przeszło 43 mld zł, tylko za czasów prezesa Adama Glapińskiego było to 35 mld zł. 

NBP: Ponosimy koszty skutecznej walki z inflacją

Do medialnej debaty postanowił odnieść się sam bank centralny. W piątek wydano oficjalny komunikat w tej sprawie. „W ostatnich dniach jesteśmy epatowani 'stratą’ NBP za 2023 rok i jej różną kwotą w zależności od publikacji prasowej” – czytamy w komunikacie. 

Jak podaje bank, „na wynik finansowy NBP największy wpływ ma kurs złotego na koniec roku. Jeżeli złoty się umacnia, to wbrew pozorom NBP odnotowuje ujemny wynik finansowy, który ostatnio jeden z czołowych ekspertów nazwał 'stratą papierową, niczym niegrożącą’. Szczególnie od września 2023 r. złoty zaczął się wyjątkowo gwałtownie umacniać”. 

USD/PLN

NBP komentuje miliardową stratę za 2023 rok. "Koszty walki z inflacją" - INFBusiness

3,9952 -0,0389 -0,96% akt.: 19.01.2024, 22:54

 • Kurs kupna 3,9934
 • Kurs sprzedaży 3,9969
 • Max 4,0402
 • Min 3,9966
 • Kurs średni 3,9952
 • Kurs odniesienia 4,0341

Zobacz również: VIGOPHOTN-PDA USD/GBP SEK/PLN Wyszukaj inne

 • Aby wyszukać rozpocznij wpisywanie nazwy waloru

NBP komentuje miliardową stratę za 2023 rok. "Koszty walki z inflacją" - INFBusiness

EUR/PLN

NBP komentuje miliardową stratę za 2023 rok. "Koszty walki z inflacją" - INFBusiness

4,3531 -0,0320 -0,73% akt.: 19.01.2024, 22:54

 • Kurs kupna 4,3513
 • Kurs sprzedaży 4,3548
 • Max 4,3920
 • Min 4,3530
 • Kurs średni 4,3531
 • Kurs odniesienia 4,3851

Zobacz również: VIGOPHOTN-PDA USD/GBP SEK/PLN Wyszukaj inne

 • Aby wyszukać rozpocznij wpisywanie nazwy waloru

NBP komentuje miliardową stratę za 2023 rok. "Koszty walki z inflacją" - INFBusiness

„Trzeba też pamiętać, że NBP ponosi wielomiliardowe koszty skutecznej walki z inflacją. Ujemny wynik finansowy w ostatnich latach odnotowało wiele banków centralnych, w tym m.in. amerykański bank centralny, czy też bank centralny Szwajcarii” – wskazano też w komunikacie NBP.

Strata NBP. „Burza w szklance wody”?

Komentarz, o którym czytamy w stanowisku NBP, to wypowiedź Piotra Kuczyńskiego, głównego analityka Xelion. Udzielił jej w rozmowie ze „Studiem Biznes” portalu gazeta.pl. Jak podaje portal, analityk wskazał, że sprawę brakujących 6 mld zł „można łatwo wytłumaczyć”. 

Gdy NBP „obiecywał”  dodatkowe pieniądze, kurs złotego do euro był wyższy o mniej więcej 50 groszy i był podobny do tego z grudnia 2022 roku – tłumaczył Kuczyński. – Inaczej mówiąc, NBP nie miał, ani zysku, ani straty, na posiadanych przez siebie 170 mld dolarów euro w rezerwach walutowych. Potem nastąpiło potężne umocnienie złotego, około pół złotego (więcej – red.) do kursu euro czy dolara do końca 2023 roku, wskazywał analityk, wyliczając, że przy tym poziomie rezerw, NBP zanotował na euro i dolarach 85 mld zł straty. 

To jest absolutnie normalne, to jest strata papierowa, niczym niegrożąca. Ale jak się chce uderzyć, to się kij znajdzie – cytuje wypowiedź Kuczyńskiego gazeta.pl. Analityk dyskusję, która wokół tego narosła określił „burzą w szklance wody”.

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Czy wracamy w Polsce do rządów prawa? INTERIA.PL

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *