Kuba stoi w obliczu poważnego kryzysu energetycznego. Według UNE, krajowego dostawcy energii, nawet napływ rosyjskiej ropy nie wystarczył, aby złagodzić sytuację. Na wyspie często dochodzi do przerw w dostawie prądu. Ponadto Kuba rozpoczęła represje wobec nielegalnego wydobycia złota, co doprowadziło do pierwszych aresztowań poszukiwaczy.
/ EPA/ALEXEY MAISHEV/SPUTNIK/KREMLIN POOL, YAMIL LAGE/AFP/East News / East News
Sytuacja energetyczna na Kubie jest fatalna. Mieszkańcy nieustannie zmagają się z przerwami w dostawie prądu . Przerwy w sieci energetycznej są znaczące i nie są ostatnim wydarzeniem.
Kuba: Kryzys energetyczny trwa, ropa z Rosji nie jest w stanie go rozwiązać
W czwartek (06.03) UNE, państwowy dostawca energii elektrycznej, wydał oświadczenie dotyczące stanu wyspy. UNE podkreślił, że zwiększone dostawy ropy naftowej na Kubę od lutego nie rozwiązały trwającego kryzysu energetycznego .
Ropa dostarczana na wyspę pochodzi głównie z Rosji i sąsiedniej Wenezueli. Warto zauważyć, że niektóre z największych dostaw ropy na Kubę zostały wysłane z Moskwy na pokładzie tankowców Akademik Gubkin i Corossol. Jak podała Polska Agencja Prasowa, pierwszy tankowiec dostarczył 790 tysięcy baryłek ropy . W przypadku Corossol chodziło o dostawę 650 tysięcy baryłek oleju napędowego.
Reklama
Z Wenezueli w lutym dostarczano średnio 42 000 baryłek ropy dziennie. Oznacza to, że firma paliwowa PDVSA wyeksportowała na Kubę trzy razy więcej ropy niż w styczniu 2025 r.
Niedobór prądu utrzymuje się
Państwowy dostawca energii elektrycznej na Kubie oświadczył w czwartek, że tylko 6 marca krajowa sieć energetyczna miała niedobór 1344 MW. Dziennikarze z Radia Marti przeanalizowali również dane dotyczące deficytu energii, zauważając, że niedobory w czwartek były niższe niż te odnotowane w środę, wykazując różnicę 300 MW.
„ Pomimo przybycia wielu tankowców z ropą naftową do kubańskich portów, deficyt energetyczny na naszej wyspie pozostaje znaczny ” – zauważyli dziennikarze. Zauważyli jednak, że wahania deficytu energetycznego w ciągu 24 godzin można przypisać zwiększonym dostawom ropy naftowej na wyspę. Jak wyjaśniła PAP, głównymi przyczynami paraliżu energetycznego na Kubie są niedobory ropy naftowej i jej pochodnych, a także liczne awarie elektrowni.
Oprócz energii elektrycznej, nielegalne wydobycie złota stanowi dla władz kolejne wyzwanie
Władze kubańskie zmagają się nie tylko z niedoborami energii i przerwami w dostawie prądu. Od lat wyspa jest centrum nielegalnego wydobycia złota . Według nieoficjalnych raportów internetowych szczegółowo opisujących ten problem, nieautoryzowane poszukiwania i wydobywanie cennych minerałów i metali w kraju cierpiącym na poważny kryzys gospodarczy trwają od 2013 r., głównie we wschodnich i centralnych regionach wyspy. Nielegalne operacje są ukierunkowane przede wszystkim na złoto , co skłoniło władze do podjęcia działań.
Jak podają kubańskie media, pierwsze aresztowania poszukiwaczy złota w kraju miały miejsce w pobliżu miasta Jacobo del Sur.
Raporty wskazują, że podczas operacji skierowanej przeciwko nielegalnym poszukiwaczom działającym we wschodniej części wyspy, policja skonfiskowała 47 kilogramów złota , które posiadali aresztowani. Zatrzymani mają zostać oskarżeni o „nielegalny handel złotem” i „nielegalne wydobycie”.
Agata Jaroszewska
Odtwarzacz wideo wymaga włączonej obsługi JavaScript w przeglądarce. Polsat News Polityka