Główny Urząd Statystyczny opublikował najnowsze dane z polskiej gospodarki. Produkcja przemysłowa w listopadzie spadła o 0,7 proc. licząc rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 0,2 proc. Analitycy spodziewali się wzrostów w stosunku do listopada ub.r..
/123rf.com /123RF/PICSEL
Analitycy spodziewali się wzrostu produkcji przemysłowej. Rynki oczekują na oznaki ożywienia gospodarczego. Ankietowani przez Polską Agencję Prasową eksperci spodziewali się wzrostu produkcji o 0,7 proc. rdr i o 1,8 proc. mdm.
„Na pierwszym planie będzie produkcja przemysłowa za listopad, która pozwoli na przetestowanie hipotezy o solidnym ożywieniu gospodarczym. Według naszego szacunku wzrosła o 0,9 proc. r/r wobec 1,6 proc. r/r w październiku” – przewidywali analitycy PKO BP.
GUS: Spadek produkcji w 17 działach gospodarki
Spadek produkcji w listopadzie odnotowano w 17 działach gospodarki na 34 – podał Główny Urząd Statystyczny.
Reklama
Według wstępnych danych spadek produkcji sprzedanej odnotowano m.in. w produkcji urządzeń elektrycznych – o 26,5 proc., komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – o 13,0 proc., wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych – o 11,6 proc., w wydobywaniu węgla kamiennego i węgla brunatnego (lignitu) – o 8,5 proc., w produkcji wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny – o 7,7 proc., maszyn i urządzeń – o 6,6 proc., papieru i wyrobów z papieru – o 5,4 proc., metali – o 5,0 proc.
Z kolei wzrost produkcji sprzedanej przemysłu wystąpił m.in. w produkcji pozostałego sprzętu transportowego – o 31,9 proc., w naprawie, konserwacji i instalowaniu maszyn i urządzeń – o 20,5 proc., w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę – o 11,9 proc., w produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep – o 10,2 proc.
Znaczący spadek odnotowało przetwórstwo – aż o 2 proc. r/r. – zwrócili uwagę analitycy PKO BP po opublikowaniu danych za listopad.
Rozwiń
Dodajmy, że spadają ceny produkcji przemysłowej.
Ceny produkcji przemysłowej w listopadzie 2023 r. spadły rdr o 4,7 proc., w ujęciu miesięcznym spadły o 0,8 proc. – podał Główny Urząd Statystyczny.
Ekonomiści w przeprowadzonej przez Polską Agencję Prasową ankiecie prognozowali, że ceny producentów w ujęciu rocznym spadły o 3,9 proc., a w ujęciu miesięcznym spadły o 0,1 proc.
Eksperci czekają na ożywienie w przemyśle
Przypomnijmy, że produkcja przemysłowa w październiku 2023 r. wzrosła o 1,6 proc. rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 4,1 proc. Poprzedni odczyt (za październik) został zinterpretowany jako „dobre wieści” po niepokojącym odczycie z września, kiedy to produkcja spadła o 3,1 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego.
Niewielkie ożywienie w polskim przemyśle (od października) nastąpiło po długim okresie niepojącej stagnacji.
Produkcja w polskim przemyśle obniżała się przez osiem miesięcy (do września). W październiku analitycy zauważyli niewielką poprawę portfela zamówień, jednak eksperci i tak studzili zbytni optymizm wskazując na osłabienie gospodarcze w strefie euro (szczególnie w Niemczech).
***
Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. INTERIA.PL