Budynek przy ulicy Długiej 1 w Warszawie został sprzedany zakonnikom. Ta nieruchomość uchodziła za najtańszy osobny budynek w stolicy. Duchowni nabyli ją od Skarbu Państwa. I to za cenę niższą niż kosztuje w Warszawie połowa kawalerki.
/ARKADIUSZ ZIOLEK/East News /East News
Zakon paulinów kupił budynek u zbiegu ulicy Freta i Długiej niedaleko warszawskiej starówki. Uważana za najmniejszy budynek w Warszawie nieruchomość została sprzedana za 151 tys. zł – podaje „Gazeta Wyborcza”.
Budynek ma zaledwie kilkunastometrową powierzchnię. Ale za to własny adres i hipotekę. Paulini kupili go od miasta taniej niż musieliby na stołecznym rynku dać za choćby połowę mikrokawalerki.
Paulini kupili budynek taniej niż daliby za kawalerkę. Zapowiadają remont
Znajdujący się przy ul. Długiej 1 na Nowym Mieście najmniejszy samodzielny budynek w Warszawie ma metraż ok. 12 metrów kwadratowych – podaje „Wyborcza”. Budowla wygląda jak przybudówka do kościoła, do którego ściany przylega. Jak przypomina dziennik, w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat budynek nie pełnił funkcji sakralnych – znajdował się tam kiosk Ruchu.
Reklama
Zarządcą nieruchomości był warszawski ratusz, ale należała ona do Skarbu Państwa. Decyzję o sprzedaży budynku zakonnikom podjął wojewoda mazowiecki. Wiceprezydent Warszawy Tomasz Bratek podpisał zarządzenie w sprawie przeznaczenia nieruchomości do sprzedaży w trybie bezprzetargowym – podaje dziennik. Do Skarbu Państwa zgłosił się zakon.
Jak wskazali paulini, planują oni kompleksowy remont pobliskiego kościoła pw. Świętego Ducha. Wniosek Zakonu Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika został pozytywnie rozpatrzony przez wojewódzkiego konserwatora zabytków i wojewodę.
Do momentu sprzedaży budynek przy Długiej stopniowo niszczał. Tymczasem paulini już od 2022 roku zgłaszali chęć przeprowadzenia remontu pobliskiej świątyni. Jak wskazywali, te prace restauracyjne „musiałaby dotyczyć także budynku zlokalizowanego na działce, której dotyczy sprzedaż” – wskazuje „Wyborcza”, powołując się na komentarz w urzędu miasta.
Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Polsat News