Ministra zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że już w czwartek Stały Komitet Rady Ministrów przyjmie projekt ustawy w sprawie zakazu sprzedaży nieletnim e-papierosów bez nikotyny. Zdaniem szefowej resortu zdrowia takie zmiany sprawią, że dzieci i młodzież nie będą „wyrabiały sobie fatalnego nawyku palenia”. Przypomnijmy, że rząd pracuje również nad podniesieniem akcyzy na papierosy i inne wyroby tytoniowe.
/Tomasz Jastrzębowski /Reporter
W czwartek Stały Komitet Rady Ministrów przyjmie projekt ustawy, zgodnie z którym elektroniczne papierosy jednorazowe i wielorazowe z płynem bez nikotyny będą zakazane w sprzedaży dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia – poinformowała w poniedziałek na antenie TVN24 ministra zdrowia Izabela Leszczyna. To ogromna zmiana, gdyż do tej pory osoby niepełnoletnie nie mogły kupować jedynie e-papierosów zawierających nikotynę.
Ministerstwo Zdrowia chce zadbać o najmłodszych. Koniec z e-papierosami dla dzieci i młodzieży
W rozmowie z TVN24 szefowa MZ podkreśliła, że ustawa przewiduje również, że takich e-papierosów nie będzie można kupić w automatach i przez internet. „Najbardziej zależy mi na dzieciach i młodzieży, by nie wyrabiały sobie fatalnego nawyku palenia” – powiedziała.
Reklama
„Jednocześnie równolegle idzie ustawa, która jest wdrożeniem unijnej dyrektywy, zakładająca zakaz aromatów do nowatorskich wyrobów tytoniowych” – powiedziała Izabela Leszczyna. Chodzi m.in. o aromatyzowane papierosy do podgrzewaczy. W tego typu produktach w wyniku podgrzania dochodzi do emisji zawierającej nikotynę i inne substancje chemiczne, która jest następnie wdychana przez użytkownika.
Projekt ustawy w tej sprawie został skierowany do konsultacji w połowie maja br. Nowatorskie wyroby tytoniowe z aromatem stanowią około 80 proc. rynku wszystkich nowatorskich wyrobów tytoniowych.
Polacy zapłacą więcej. Podwyżka akcyzy na papierosy i wyroby tytoniowe
Rząd pracuje również nad podwyżką akcyzy na papierosy, wyroby tytoniowe oraz płyn do e-papierosów i wyroby nowatorskie.
Projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, który w ub. tygodniu przyjęła Rada Ministrów zakłada, że w 2025 r. stawka akcyzy w części kwotowej w przypadku papierosów wzrośnie o 25 proc., w roku 2026 – o 20 proc., a w roku 2027 – o 15 proc. Z kolei część kwotowa akcyzy na tytoń do palenia zostanie podniesiona o 38 proc. w roku przyszłym, o 30 proc. w roku 2026 oraz o 22 proc. w roku 2027.
Zgodnie z projektem stawki akcyzy na cygara i cygaretki w przyszłym roku zostaną podniesione o 25 proc., w roku 2026 o 20 proc. a w roku 2027 – o 15 proc. Nowe stawki akcyzy mają przede wszystkim ograniczyć konsumpcję wyrobów tytoniowych i ich substytutów, szczególnie przez osoby nieletnie.
Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Polsat News