Kongres „zapalił lont” pod gospodarką USA? Komentarz amerykańskich mediów

Amerykańska prasa dyskutuje o „wielkim pięknym projekcie ustawy budżetowej”, który został zatwierdzony przez Kongres USA, a który to projekt popierał prezydent Donald Trump. „The New Yorker” skomentował, że uchwalenie tego prawa wskazuje, że Partia Republikańska stała się „bezkręgosłupową” frakcją Trumpa. Tymczasem „The Washington Post” stwierdził, że Kongres skutecznie „zapalił lont” dla gospodarki USA.

Zdjęcie

Donald Trump /Jim Watson / AFP /AFP

Donald Trump / Jim Watson / AFP / Reklama AFP

Według artykułu redakcyjnego opublikowanego w piątek, Kongres „zapalił lont” amerykańskiej gospodarki i skierował USA w stronę potencjalnego kryzysu zadłużenia, o czym donosi The Washington Post. Teraz kluczowe jest monitorowanie rynku obligacji i nadzieja, że nawet jeśli Fed nie będzie w stanie uchronić USA przed reperkusjami tego ustawodawstwa, „może zmniejszyć eksplozję”, zauważa gazeta.

Szacuje się, że budżet ukształtowany na mocy nowego prawa zwiększy deficyt o 3,8 biliona dolarów w ciągu najbliższej dekady.

Laureat Nagrody Nobla komentuje erozję zaufania do gospodarki USA

Profesor Paul Krugman, ekonomista i laureat Nagrody Nobla, zauważył, że nawet inwestorzy nie są obecnie w stanie ocenić rozmiaru ryzyka, przed jakim stoją Stany Zjednoczone w związku z kryzysem zadłużenia , chociaż już teraz widać wyraźnie, że zaufanie do amerykańskiej gospodarki słabnie wraz ze spadkiem wartości dolara.

Reklama

Liczący 887 stron dokument opisujący nowe prawo obejmuje również takie środki, jak zniesienie podatku na tłumiki do niektórych rodzajów broni palnej, opodatkowanie wsparcia finansowego, jakie amerykańscy pracownicy wysyłają swoim krewnym za granicą, a także utworzenie „ogrodu bohaterów” w Ameryce, co zostało podkreślone w osobnym artykule w „The Washington Post”.

Ten projekt ustawy jest tak problematyczny, że spotkał się z krytyką nie tylko ze strony Demokratów, ale także licznych ustawodawców republikańskich. Szybkość, z jaką został przeforsowany, tuż przed terminem wyznaczonym przez prezydenta, jest „nie tylko znaczącym triumfem Trumpa, ale także dowodem na ogromną władzę, jaką ma nad współczesną Partią Republikańską”, twierdzi The New Yorker.

W nocy ze środy na czwartek, gdy wydawało się, że frakcja Republikanów może zablokować głosowanie nad projektem ustawy, któremu się sprzeciwiała, Trump zamieścił na swojej platformie Truth Social wpis, w którym napisał, że „MAGA NIE JEST ZADOWOLONA”, aby powstrzymać niezgadzających się kongresmenów i ułatwić uchwalenie „wielkiej, pięknej ustawy” – wyjaśnia magazyn.

The New Yorker analizuje „brak kręgosłupa” Republikanów

Jak podaje The New Yorker, tuż przed zatwierdzeniem ustawy przewodniczący Izby Reprezentantów Mike Johnson wyraził wdzięczność „odważnemu, nieustraszonemu wizjonerowi, prezydentowi Donaldowi J. Trumpowi” za poprowadzenie Republikanów do zwycięstwa w walce o ustawę.

Jego uchwalenie zostało uwarunkowane „brakiem kręgosłupa” wśród Republikanów, którzy wcześniej nazwali ustawę „moralnym i finansowym bankructwem”, kontynuuje magazyn. „Bez kapitulacji Partii Republikańskiej” ten lekkomyślny atak na amerykańskie instytucje i miliony ludzi, którym ustawa odmówi dostępu do usług medycznych lub socjalnych, nie byłby wykonalny, twierdzi zespół redakcyjny.

Sam prezydent, oficjalnie rozpoczynając w piątek obchody święta narodowego w stanie Iowa, zaprezentował czapkę z napisem Trump miał rację we wszystkim” i zauważył, że „wydawało mu się to trochę zbyt pretensjonalne”, ale „okazuje się, że to prawda”, według francuskiego dziennika „Le Figaro”.

Prezydent stwierdził wcześniej, że uchwalenie przez Kongres jego projektu ustawy budżetowej oznacza początek „nowej złotej ery”.

Nowe prawo zostało oficjalnie nazwane „jednym wielkim, pięknym projektem ustawy”, ponieważ konsoliduje wiele zobowiązań podatkowych Trumpa.

Według analizy Congressional Budget Office (CBO), pomimo przewidywanych cięć, ustawa ta prawdopodobnie zwiększy deficyt budżetowy o 3,8 biliona dolarów w ciągu następnej dekady . CBO prognozuje również, że wersja ustawy w Senacie spowoduje utratę ubezpieczenia zdrowotnego przez prawie 12 milionów Amerykanów.

Prognozy Yale Budget Lab wskazują, że zmiany te przyniosą korzyści przede wszystkim 20 proc. najlepiej zarabiających Amerykanów (osoby, których roczny dochód przekracza 120 tys. dolarów), natomiast negatywnie wpłyną na 20 proc. najgorzej zarabiających, zmniejszając ich dochody o prawie 3 proc., czyli średnio o 700 dolarów.

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga włączonej obsługi JavaScript w przeglądarce. ''Szczerze o pieniądzach'': Technologia przede wszystkim Szczere o pieniądzach

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *