W najnowszym odcinku podcastu „Polityczne Michałki” Michał Kolanko oraz Michał Szułdrzyński dyskutują o aktualnych, kontrowersyjnych kwestiach politycznych na początku lipca – od kryzysu na granicy polsko-niemieckiej, przez potwierdzenie wyboru Karola Nawrockiego przez Sąd Najwyższy, aż po szczegóły nadchodzącej rekonstrukcji rządu. Czy Donald Tusk został zmuszony do działania przez PiS, Konfederację oraz Roberta Bąkiewicza? Co oznacza dla Polski nowy szef BBN, Sławomir Cenckiewicz? Jakie sygnały wysyła prezydent elekt oraz jakie napięcia rosną w rządzącej koalicji?
Michał Szułdrzyński, Michał Kolanko
Rozmowa koncentruje się wokół trzech kluczowych tematów: sytuacja na granicy i jej polityczne reperkusje, kontrowersje dotyczące legitymacji prezydenta elekta oraz jego zaplecza, a także przyszłość rządu i Platformy Obywatelskiej.
Co z sytuacją na granicy? Tusk nie miał wyboru
Rozmówcy wskazują, że decyzja Donalda Tuska o wprowadzeniu kontroli na granicy z Polską i Litwą niesie za sobą konsekwencje gospodarcze – od 7 lipca, kiedy kontrole zostaną wznowione. – To uderzy w sektor biznesowy, który już teraz zastanawia się nad skutkami – mówi na początku Michał Szułdrzyński. Uwaga opinii publicznej, mediów oraz polityków skupia się na granicy Polski i Niemiec. – To tam aktualnie toczy się polityka – komentuje Michał Kolanko. W rozmowie komentatorzy rozważają również polityczne skutki całej sytuacji dla Donalda Tuska. – Tusk stara się przejąć elementy konserwatywno-prawicowej agendy, twierdząc, że lepiej niż PiS poradzi sobie z niektórymi kwestiami. Z tego punktu widzenia nie miał innego wyjścia w sprawie granicy – zauważa Kolanko, odrzucając twierdzenie, że premier „dał się wciągnąć w pułapkę” prawicy.
SN i Nawrocki. Temat nie zniknie
Kolejnym zagadnieniem jest decyzja Sądu Najwyższego w sprawie wyborów oraz sytuacja z nią związana. – Część PO przyjęła mimo wszystko stan faktyczny – zauważa Michał Szułdrzyński. Prowadzący zwracają również uwagę na niekorzystny wizerunkowo ton komunikatów Sądu Najwyższego, który wyśmiewał treści protestów wyborczych na platformach społecznościowych. – Byłem zdegustowany, gdy Sąd Najwyższy zaczął publikować skany tych protestów z zamiarem, aby ludzi wyśmiewać i upokarzać – przyznaje Kolanko, dodając, że takie działania nie sprzyjają depolaryzacji ani budowaniu zaufania w demokracji. Rozmówcy zgadzają się, że temat nie zniknie – ponieważ część społeczeństwa uwierzyła w narracje o fałszerstwach. W rozmowie omawiane są także kolejne decyzje personalne Karola Nawrockiego. – Cenckiewicz na stanowisku szefa BBN to krok w stronę konfrontacji z Tuskiem – podsumowuje Kolanko, mówiąc o przyszłym szefie BBN.
– Widać było wyraźne rozczarowanie wśród zdecydowanych zwolenników, którzy wyrażali swoje niezadowolenie, że Tusk nie stanął po stronie wyborców – podkreśla Kolanko, wskazując na przegrzanie emocji i zbyt długo utrzymywaną narrację o fałszerstwach wyborczych, która ostatecznie okazała się nieskuteczna.