Inflacja w grudniu 2023 roku wyniosła w Polsce 6,2 proc. rok do roku – wynika z pełnych danych przedstawionych przez GUS. Dane opublikowane w tzw. szybkim odczycie wskazywały na niższą wartość. Co wciąż mocno drożeje? Wiemy to dzięki szczegółowym zestawieniom.
Znamy dane o inflacji za grudzień 2023 r. (EAST_NEWS, Piotr Kamionka/REPORTER)
Inflacja w październiku, według kompletnych danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny, wyniosła 6,2 proc. rok do roku. Szybki odczyt, przedstawiony w pierwszych dniach stycznia, wskazywał na 6,1 proc.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: Szczera rozmowa z restauratorem. Zdradza ile zarabia – Jakub Tepper – Biznes Klasa #13
Inflacja w grudniu 2023 – dane GUS
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu 2023 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 6,2 proc. (przy wzroście cen usług – o 8,2 proc. i towarów – o 5,5 proc.). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 0,1 proc. (w tym usług – o 0,8 proc., przy spadku cen towarów – o 0,2 proc.). Wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w 2023 r. w stosunku do roku poprzedniego wyniósł 11,4 proc. – czytamy w komunikacie.
Jak podkreśla GUS w komunikacie, w grudniu ubiegłego roku w porównaniu z poprzednim miesiącem największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały wyższe ceny w zakresie żywności (o 0,2 proc.), restauracji i hoteli (o 0,5 proc.), transportu (o 0,2 proc.) oraz rekreacji i kultury (o 0,3 proc.), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,06 p. proc., 0,03 p. proc. i po 0,02 p. proc. Niższe ceny w zakresie odzieży i obuwia (o 1,2 proc.) obniżyły ten wskaźnik o 0,05 p. proc.
W porównaniu z miesiącem analogicznym poprzedniego roku wyższe ceny, jak zauważa GUS, odnotowano w zakresie mieszkania (o 8,4 proc.), żywności (o 5,5 proc.), napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych (o 9,5 proc.) oraz restauracji i hoteli (o 9,9 proc.) podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 2,09 p. proc., 1,40 p. proc., 0,53 p. proc. i 0,51 p. proc. Niższe ceny w zakresie transportu (o 2,8 proc.) obniżyły ten wskaźnik o 0,27 p. pro
Komentarze ekspertów
Najnowszy odczyt skomentowali eksperci banków i ekonomiści. „Główną rolę odgrywał mniejszy wzrost cen żywności. Inflacja bazowa kształtuje się w okolicach 6,9 proc., napędzana głównie cenami usług. Tempo wzrostu cen towarów spadło do 5,5 proc.. Słabiej od prognoz podniosły się też koszty ogrzewania” – napisał w komentarzu Polski Instytut Ekonomiczny.
„Grudniowa inflacja CPI zrewidowana do 6,2 proc.r/r. Szacujemy, że inflacja bazowa spadła do ok. 6,9 proc.r/r z 7,3 proc.r/r w IX. W pierwszym kwartale 2024 r. inflacja przejściowo blisko celu, ale NBP nie zmieni stóp w najbliższych miesiącach z uwagi na niepewność co do ścieżki CPI w drugiej połowie (ceny energii, VAT)” – piszą z kolei eksperci ING.
Czego spodziewali się analitycy?
Eksperci jeszcze przed opublikowaniem poniedziałkowych danych przez GUS spodziewali się potwierdzenia szybkiego odczytu.
„Zgodnie ze wstępnymi danymi spadek inflacji w grudniu miał szeroki zakres i był powiązany z wolniejszym tempem wzrostu cen żywności, paliw i szacowanym przez nas spadkiem inflacji bazowej. W przeciwną stronę oddziaływało natomiast zwiększenie dynamiki cen nośników energii. Uważamy, że publikacja danych o inflacji w tym tygodniu będzie neutralna dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji” – pisali analitycy Credit Agricole.
Ostatni odczyt za 2023 rok pozwala też obliczyć inny istotny wskaźnik. Inflacja średnioroczna wyniosła w ubiegłym roku 11,4 proc.
Zobacz także: