Indykpol – jeden z największych polskich producentów wyrobów drobiarskich – trafi w ręce spółki Drosed, będącego częścią francuskiej grupy LDC. Zgodę na fuzję wyraziła na początku lipca Komisja Europejska. Według urzędników z KE przejęcie nie wzbudza obaw dotyczących konkurencji. Fuzja pozwoli rozszerzyć firmie swoją ofertę m.in. o mięso indycze.
/123RF/PICSEL
Indykpol to jedna z największych polskich firm zajmująca się produkcją wyrobów drobiarskich. Silna marka zapewniła jej także znaczącą pozycję na europejskim rynku.
Teraz polska firma będzie mieć nowego właściciela. Drosed, będący częścią francuskiej grupy LDC (Lambert Dodard Chancereul), to jeden z europejskich liderów w branży drobiarskiej. Jest obecny we Francji, Polsce, na Węgrzech, w Belgii i Wielkiej Brytanii.
Indykpol trafi w ręce Francuzów. KE dała zielone światło na przejęcie
Zgodę na przejęcie kontroli przez francuski Drosed Holding nad polską firmą Indykpol SA, zgodnie z unijnym rozporządzeniem w sprawie fuzji, wyraziła Komisja Europejska.
Reklama
Jak podał Portal Spożywczy, Komisja uznała, że planowana koncentracja nie wzbudza obaw w zakresie konkurencji. Wskazano na jej ograniczony wpływ na konkurencję na rynkach, na których działają spółki.
Umowa warunkowa związana z nabyciem udziałów była ogłoszona w listopadzie 2023 roku. Zamknięcie transakcji było warunkowane m.in. uzyskaniem zgody antymonopolowej przez grupę LDC – teraz ta zgoda została wydana.
Fuzja pozwoli rozszerzyć firmie swoją ofertę o mięso indycze
Grupa LDC jest jednym z największym producentem drobiu w Europie. Drosed, który wchodzi w jej skład, zajmuje się przede wszystkim produkcją drobiu (kurczaki, kaczki, gęsi, perliczek), ale także segmentem produktów ekonomicznych. Oprócz przetwórstwa, trudni się także wytwarzaniem świeżych i mrożonych dań gotowych.
Jak mówił w listopadzie prezes zarządu Drosedu Adam Sojka, cytowany przez portal hurtidetal.pl, dzięki fuzji Drosed rozszerzy swoją ofertę o mięso indycze, wędliny i przetwory z indyka.
– Obserwujemy, że branża drobiarska konsoliduje się i zdajemy sobie sprawę z faktu, że inwestycje są konieczne, jeśli chcemy sprostać konkurencji – mówił prezes Sojka. – Liczymy również na poszerzenie bazy naszych klientów o tych, którzy współpracowali z Indykpolem, a także na bardziej komplementarną ofertę dla klientów, którzy współpracują z nami od lat – dodał.
Indykpol swoją pozycję budował przez 30 lat
Indykpol to jeden z największych polskich producentów wyrobów drobiarskich, znany również w Europie, i polski lider w produkcji mięsa indyczego. Firma swoją pozycję budowała przez ponad 30 lat – powstała w 1991 r. na bazie Olsztyńskich Zakładów Drobiarskich, które zostały sprywatyzowane.
Od 1993 roku firma zaczęła działać jako spółka akcyjna, a rok później zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych.
Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. INTERIA.PL