Fabryka nitrocelulozy i prochów wielobazowych w Polsce. Ambitne plany Kosiniaka-Kamysza

Podpisano list intencyjny dotyczący rozbudowy na terenie Polski kompetencji produkcyjnych w zakresie materiałów wybuchowych. Na konferencji prasowej w Tarnowie pojawił się między innymi Władysław Kosiniak-Kamysz. Minister obrony narodowej złożył podpis i zgodził się, że w kraju powinna powstać fabryka nitrocelulozy i prochów wielobazowych. We wtorek (19.11) Rada Ministrów zajmie się projektem ustawy o zapewnieniu finansowania działań zmierzających do zwiększenia zdolności produkcji amunicji. Zdjęcie

Będzie więcej amunicji, podpisano list intencyjny /123RF/PICSEL

Będzie więcej amunicji, podpisano list intencyjny /123RF/PICSEL Reklama

Polskie Wojsko będzie silniejsze. W poniedziałek w Tarnowie (woj. małopolskie) minister obrony narodowej podpisał list intencyjny dotyczący rozbudowy na terenie Polski kompetencji produkcyjnych w zakresie materiałów wybuchowych. Władysław Kosiniak-Kamysz i reszta stron projektu mają konkretny plan.

List intencyjny ws. zwiększenia kompetencji produkcyjnych materiałów wybuchowych podpisany

Podczas specjalnej konferencji prasowej zorganizowanej w poniedziałek 18 listopada w Tarnowie Polacy dowiedzieli się, że i resort obrony narodowej ma ambitny plan dotyczący produkcji materiałów wybuchowych na terenie kraju. Na uroczystości obecny był Władysław Kosiniak-Kamysz, lider Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz minister obrony narodowej.

Pod listem intencyjnym podpisali się sygnatariusze: Grupa Azoty, MESKO, Polska Grupa Zbrojeniowa oraz Agencja Rozwoju Przemysłu. „Spółki zamierzają współpracować w zakresie rozbudowy na terenie Polski kompetencji produkcyjnych materiałów wybuchowych wraz z bazą surowcową. Zdolności polskiego przemysłu w sferze produkcji nitrocelulozy oraz prochów wielobazowych zostały utracone” – czytamy w komunikacie ARP przekazanym przez PAP. 

Reklama

Wszystkie strony zaangażowane w projekt jasno wyraziły chęć wyłonienia podmiotu, który zajmie się kwestią powstania fabryki nitrocelulozy i prochów wielobazowych w naszym kraju. Kolejnym uzgodnieniem jest podkreślenie wyłonienia wspólnego harmonogramu prac i dzielenia się informacjami na temat postępów prac. Co więcej, porozumienie wskazuje również na wprowadzenie cyklicznych spotkań z potencjalnymi odbiorcami materiałów wybuchowych.

Rozwiń

Rząd zajmie się kluczowym projektem na posiedzeniu

Podczas wtorkowego posiedzenia Rady Ministrów jednym z podejmowanych tematów będzie kwestia obronna. Ministrowie Donalda Tuska zajmą się bowiem projektem ustawy o zapewnieniu finansowania działań zmierzających do zwiększenia zdolności produkcji amunicji. W celach ustawy wskazano, iż to właśnie rozbudowa i dywersyfikacja narodowej bazy produkcyjnej amunicji wielkokalibrowej są jednymi z najpilniejszych obecnie potrzeb w zakresie bezpieczeństwa. Dodatkowo konieczne jest uzupełnienie rezerw amunicji, gdyż to wpływa na rozbudowę potencjału Sił Zbrojnych RP.

Planowany termin przyjęcia projektu to IV kwartał 2024 r. Jak czytamy w wyjaśnieniu projekt ustawy stwarza nieobecne dotychczas podstawy prawne, które pozwolą na przekazanie środków do Funduszu Inwestycji Kapitałowych. Pieniądze te zostaną przeznaczone na „dokapitalizowanie spółek odpowiedzialnych za produkcję amunicji”.

Projekt ustawy ma na celu stworzenie możliwości do zapewnienia finansowania działań zmierzających do zwiększenia zdolności produkcji amunicji. Fundusz Inwestycji Kapitałowych uzyska ok. 3 mld złotych na cel określony ustawą. Dwa miliardy złotych będą pochodziły z budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej. Środki te zostaną przekazane do Ministerstwa Aktywów Państwowych w trybie przepisów ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie ojczyzny (Dz. U. z 2024 r. poz. 248, z późn. zm.). Następnie, Ministerstwo Aktywów Państwowych dokona wpłaty tych środków na Fundusz Inwestycji Kapitałowych

KPRM

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. ”Szczerze o pieniądzach”: Giełda dla każdego Szczerze o pieniądzach

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *