Czy zachowek się przedawnia? Tyle wynosi rekompensata

Zachowek przysługuje każdej bliskiej osobie spadkodawcy, którą pominięto w testamencie. Finansowej rekompensaty można się wówczas domagać od wskazanych spadkobierców. Czy zachowek przedawnia się? Wyjaśniamy, czy jest ograniczony czas na zgłoszenie się po pieniądze. Zdjęcie

Zachowek przedawnia się w ciągu 5 lat od dnia otworzenia testamentu. /123rf.com /123RF/PICSEL

Zachowek przedawnia się w ciągu 5 lat od dnia otworzenia testamentu. /123rf.com /123RF/PICSEL Reklama

Czym jest zachowek?

Zachowek to roszczenie majątkowe, którego celem jest ochrona interesów bliskich krewnych spadkodawcy. Konkretnie to ochrona osób, które pominięto w testamencie, a w przypadku dziedziczenia ustawowego, miałyby prawo do otrzymania części masy spadkowej.

O otrzymanie zachowku mogą też starać się osoby, które zostały uwzględnione w testamencie, jednak wartość przypisanej im części jest niższa, niż w przypadku części przysługującej na mocy dziedziczenia ustawowego.

Według art. 991 Kodeksu Cywilnego o zachowek mogą się starać zmarłego: zstępni, małżonek/ka, rodzice. Wysuwają oni roszczenie przeciwko spadkobiercy wskazanemu w testamencie.

Reklama

Czy zachowek ulega przedawnieniu?

Zachowek ulega przedawnieniu ze względu na swój majątkowy charakter. Przez to osoby, które chcą się ubiegać o skorzystanie z prawa do niego, muszą to zrobić w ściśle określonym terminie. Po nim prawo do zachowku zostaje bezpowrotnie utracone.

Na przedawnienie zachowku jest obecnie 5 lat. Czas jest liczony nie od dnia, w którym zmarł spadkodawca, a od momentu ogłoszenia testamentu. Dotyczy to zarówno ostatniej woli, którą wyrażono notarialnie, jak i sądowo.

Czytaj także: Ile wynosi zachowek od darowizny mieszkania? Jest łatwy sposób, by to obliczyć

Daty tej nie można uniknąć. Natomiast termin przedawnienia zachowku może zostać zerwany, ale tylko i wyłączenie w przypadku, gdy:

  • podjęto czynności przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania roszczeń;
  • osoba, przeciwko której roszczenie występuje, uznała roszczenie;
  • wszczęto mediacje.

Po przerwaniu biegu przedawnienia roszczenia zachowku termin liczony jest od początku. Rozpoczyna się on w momencie, gdy przyczyna przerwania biegu całkowicie zakończyła się.

Ile wynosi zachowek?

Wysokość zachowku zależy od tego, kto jest uprawniony do otrzymania rekompensaty. Może on wynieść 1/2 lub 2/3 udziału spadkowego, jaki przysługiwałby spadkobiercy, gdyby dziedziczenie odbywało się na podstawie dziedziczenia ustawowego.

Zwiększony zachowek w postaci 2/3 wartości udziału spadkowego przysługuje jedynie w dwóch przypadkach. Jest tak, gdy uprawniony do rekompensaty:

  • jest trwale niezdolny do pracy;
  • to małoletni zstępny zmarłego.

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. „Szczerze o pieniądzach”: Sąd Najwyższy w sprawie Frankowiczów Polsat News

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *