Senat doszedł do wniosku w sprawie składki na ubezpieczenie zdrowotne dla właścicieli firm. Senatorowie zagłosowali za jej obniżeniem. W środę 58 senatorów poparło uchwalenie poprawki do ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych i kilku innych ustaw, które obniżą składkę na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców od 2026 r. Natomiast 36 senatorów sprzeciwiło się tej środce, a trzech wstrzymało się od głosu.
/ Jacek Slomion/REPORTER / East News
We wtorek komisje senackie głosowały za przyjęciem bez poprawek nowelizacji ustawy, która obniża składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców od 2026 r. Senatorowie PiS złożyli wniosek mniejszościowy o odrzucenie tych przepisów.
Składka na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców. Jakie zmiany nadchodzą?
Nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw wprowadza dwuczęściową podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców – kwotę stałą do określonego progu oraz procent od dochodu przekraczającego ten próg.
Nowe przepisy zaczną obowiązywać od początku 2026 r. , a zmiany, które dotkną 2,5 mln osób prowadzących działalność gospodarczą, mają kosztować budżet państwa 4,6 mld zł (to tyle, ile przewidywany spadek wpływów z tytułu składek na ubezpieczenie zdrowotne).
Reklama
Ustawa przewiduje, że stała część składki będzie ustalona na poziomie 9% z 75% minimalnego wynagrodzenia . Dodatkowa część będzie naliczana od dochodu przekraczającego 1,5-krotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia dla przedsiębiorców, którzy są opodatkowani według skali progresywnej lub podatku liniowego (ustalonego na poziomie 4,9%).
Dla przedsiębiorców wybierających podatek liniowy, dodatkowa część składki będzie naliczana od dochodu przekraczającego 3-krotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (ustalonego na poziomie 3,5%). Ustawa proponuje również obniżenie składki do 9% z 75% minimalnego wynagrodzenia (obecnie 9% minimalnego wynagrodzenia) dla przedsiębiorców, którzy są opodatkowani za pomocą karty podatkowej. Zlikwidowany zostanie przepis umożliwiający odliczenie opłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne od podatku dochodowego.
Nowe przepisy nie zmieniają wysokości składek na ubezpieczenie zdrowotne płaconych przez pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze godzin, która pozostanie stała i wyniesie 9%. Nie ulegnie również zmianie wysokość składki na świadczenia emerytalne, która nadal będzie wynosić 9%.
Co zrobi Andrzej Duda? Są apele o zawetowanie ustawy
Obniżka składek na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców została zatwierdzona przez Sejm 4 kwietnia przy poparciu głosów KO, Polska 2050-TD i PSL-TD. Sprzeciw wyrazili posłowie PiS, Lewica i Razem, a Konfederacja wstrzymała się od głosu.
Kandydatka Lewicy na prezydenta Magdalena Biejat, kandydat Partii Razem Adam Zandberg, Porozumienie Mieszkańców OZZL oraz Naczelna Izba Lekarska zaapelowali do prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowanie przepisów, twierdząc, że obniżenie składki negatywnie wpłynie na pacjentów i pogłębi kryzys w ochronie zdrowia.
W środę rano premier Donald Tusk oświadczył, że jeśli prezydent zawetuje zmiany w sprawie składki na ubezpieczenie zdrowotne, to on, jako premier, podejmie działania, aby powrócić do tej sprawy po wyborach prezydenckich.
Odtwarzacz wideo wymaga włączonej obsługi JavaScript w przeglądarce. Polsat News