Niższe prognozy dla Polski. Bank Światowy publikuje raport

Bank Światowy zrewidował swoją prognozę wzrostu PKB dla Polski w dół do 3,2 procent w tym roku i 3 procent w 2026 roku, jak podano w niedawnym raporcie. Ponadto, Międzynarodowy Fundusz Walutowy również wczoraj skorygował swoje prognozy dla polskiej gospodarki. MFW szacuje teraz, że PKB Polski wyniesie 3,2 procent w tym roku, ze zmniejszoną prognozą 3,1 procent na 2026 rok.

Zdjęcie

Niższe prognozy dla Polski. Bank Światowy opublikował raport /AFP

Niższe prognozy dla Polski. Bank Światowy opublikował raport / AFP Reklama

Prognoza wzrostu gospodarczego dla Polski na 2025 r. została skorygowana do 3,2 proc., a szacunki na 2026 r. wynoszą 3 proc., zgodnie z raportem Banku Światowego. Ocena podkreśla wyzwania w utrzymaniu stabilnych wskaźników wzrostu dla gospodarek w regionie Europy i Azji Środkowej, w dużej mierze z powodu globalnej niepewności.

Malejący popyt krajowy i spowolnienie w Rosji

W raporcie opublikowanym w środę Bank Światowy prognozował, że wzrost gospodarczy w rozwijających się gospodarkach w regionie Europy i Azji Środkowej może wyhamować do 2,5 procent w latach 2025-2026. Jest to spowodowane zmniejszonym popytem zewnętrznym i spowolnieniem w Rosji.

Azja Środkowa prawdopodobnie pozostanie najszybciej rozwijającym się obszarem w regionie w tym i przyszłym roku , pomimo skorygowanej prognozy wzrostu na poziomie 4,7 procent na lata 2025-26” – zauważyli eksperci. Wskazali, że spowolnienie w tym regionie jest powiązane ze spowolnieniem wzrostu sektora naftowego w Kazachstanie, zmniejszonym eksportem i normalizacją przekazów międzynarodowych.

Reklama

W regionie Południowego Kaukazu przewiduje się średni wskaźnik wzrostu na poziomie 3,5 procent w tych latach, ponieważ „wpływ pośrednictwa handlowego oraz napływu siły roboczej i kapitału” maleje. „ Niepewność związana z polityką handlową, zwiększone bariery handlowe i ich wpływ na łańcuchy dostaw w strefie euro utrudnią ożywienie gospodarcze w pozostałej części regionu” — stwierdził Bank Światowy. Ponadto zauważył, że na Bałkanach Zachodnich wzrost może spowolnić do 3,4 procent w latach 2025–2026, podczas gdy w Europie Środkowej nieznacznie przyspieszy do 2,7 procent.

W Rosji wzrost gospodarczy ma zwolnić do 1,3 procent , podczas gdy w Turcji przewiduje się przyspieszenie do 3,3 procent, pozostając poniżej poziomów długoterminowego trendu z powodu powolnego popytu zewnętrznego i „trwającego procesu równoważenia gospodarczego”. Bank wskazał również, że wzrost gospodarczy na Ukrainie może zwolnić do 2 procent w 2025 roku.

Innowacje i eksperymenty jako „kluczowe czynniki zwiększające produktywność”

Analitycy banku uważają, że dynamiczny sektor prywatny jest kluczowy w trudnym międzynarodowym krajobrazie. Twierdzą, że kraje w regionie powinny skupić się na inwestowaniu w innowacje , wdrażaniu reform wspierających młode przedsiębiorstwa, pogłębianiu rynków finansowych i zwiększaniu wydatków na badania i rozwój. „Aby kraje o średnich dochodach w regionie Europy i Azji Środkowej mogły przejść do statusu krajów o wysokich dochodach, muszą zwiększyć dynamikę swoich gospodarek” – stwierdzili.

Zauważyli, że narody o wysokim dochodzie na mieszkańca osiągnęły to poprzez wspieranie „dynamicznego sektora biznesowego i innowacji”. Dodali , że utrzymanie wzrostu wymaga wykorzystania technologii, wiedzy i kapitału w celu zwiększenia produktywności.

Główny ekonomista Banku Światowego ds. Europy i Azji Środkowej, Ivailo Izvorski, wspomniał w raporcie, że innowacja i eksperymentowanie są „kluczowymi czynnikami zwiększającymi produktywność i są niezbędne do osiągnięcia i utrzymania statusu kraju o wysokich dochodach” . „Kraje o średnich dochodach w regionie mogą osiągnąć status kraju o wysokich dochodach, jeśli ich przedsiębiorstwa będą się rozwijać, konkurować i wprowadzać innowacje. Podczas gdy każdy kraj musi znaleźć swoją własną ścieżkę do ożywienia wzrostu, wspieranie innowacji i dynamicznego sektora prywatnego ma kluczowe znaczenie” — zauważył Izvorski.

Autorzy raportu podkreślają, że zamiast kierować inwestycje do sektora małych i średnich przedsiębiorstw, należy skupić się na inwestowaniu w młode i innowacyjne firmy, ponieważ „to one tworzą miejsca pracy”. Ta strategia – podkreślili – powinna być wspierana przez poprawę dostępu do finansowania, w szczególności poprzez kapitał długoterminowy i wysokiego ryzyka, biorąc pod uwagę, że region obecnie napotyka znaczne bariery dla takiego kapitału.

„Wzrost konkurencyjności jest kluczowy dla powstawania dynamicznych firm. Region jest obciążony zbyt wieloma małymi, mało wydajnymi firmami i zbyt małą liczbą dużych, poza przedsiębiorstwami kontrolowanymi przez państwo, które często dominują na rynku i tłumią dynamikę sektora biznesowego” – zauważyli eksperci. Dodali, że polityki wspierające badania i rozwój są również niezbędne do „zwiększenia produktywności i innowacyjności firm”.

Inwestowanie w kapitał ludzki jest niezbędne

Bank Światowy twierdzi, że inwestowanie w kapitał ludzki jest również konieczne. Jest to niezbędne do przyciągania i zatrzymywania wysoko wykwalifikowanych pracowników i przedsiębiorców, a także do tworzenia możliwości rozwoju umiejętności poprzez szkolenia.

Bank Światowy szacuje, że w ubiegłym roku wzrost w regionie wyniósł około 3,6 procent. Według banku było to spowodowane czynnikami takimi jak rosnąca prywatna konsumpcja, rosnące realne płace i większy wolumen kredytów konsumpcyjnych. „Te elementy równoważą słabszy popyt zewnętrzny wynikający z powolnego wzrostu w Unii Europejskiej” – stwierdził.

Z kolei szybszy wzrost cen żywności i usług miał przyczynić się do wyższej inflacji, która według ekspertów banku w lutym 2025 r. wyniesie 5 proc. w ujęciu rocznym, w porównaniu z 3 proc.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *