W zeszłym roku Chiny zainicjowały budowę prawie 100 gigawatów nowych elektrowni węglowych, jak donoszą dwie organizacje zajmujące się czystą energią. Oznacza to największą ekspansję od prawie dekady, co wzbudza obawy o zdolność wiodącego emitenta dwutlenku węgla na świecie do osiągnięcia celów klimatycznych.
/ CFOTO / NurPhoto / NurPhoto via AFP / AFP
Badanie, przeprowadzone przez Europejskie Centrum Badań nad Energią i Czystym Powietrzem wraz z amerykańskim Global Energy Monitor, zostało szczegółowo opisane przez amerykańską stację CNN. „ Zamiast wycofywać węgiel, czysta energia jest integrowana z istniejącym uzależnieniem od paliw kopalnych ” – stwierdzono w komunikacie.
Chiny nie odchodzą od węgla. Budują nowe elektrownie
Chiny planują rozpocząć budowę elektrowni węglowej o mocy 94,5 gigawatów w 2024 r., co będzie najwyższym wynikiem od 2015 r. — wynika z globalnej bazy danych elektrowni węglowych prowadzonej przez Global Energy Monitor.
Reklama
Raport wskazuje również, że wznowiono prace nad wcześniej zawieszonymi projektami o łącznej mocy 3,3 gigawatów . „Oczekuje się, że znaczna liczba nowych elektrowni zostanie uruchomiona w ciągu najbliższych 2-3 lat, co jeszcze bardziej umocni rolę węgla w krajobrazie energetycznym” — stwierdza raport cytowany przez CNN.
Coraz większe obawy budzi fakt, że energia z węgla przyćmi energię słoneczną i wiatrową, ponieważ Chiny nadal inwestują w elektrownie węglowe. Raport podkreśla, że produkcja energii elektrycznej z paliw kopalnych pozostała podwyższona w ostatnim kwartale 2024 r. (październik-grudzień), podczas gdy wykorzystanie energii słonecznej i wiatrowej znacznie spadło .
W Chinach rośnie liczba pozwoleń na budowę elektrowni węglowych
W latach 2022–2023 Chiny odnotowały wzrost rządowych zatwierdzeń dla dodatkowych elektrowni węglowych. Raport wykazał, że 93% wszystkich inicjacji budowy elektrowni węglowych na świecie w zeszłym roku miało miejsce w Chinach .
Autorzy raportu zauważają jednak, że liczba nowych elektrowni węglowych, na których budowę zezwolono w Chinach na rok 2024, spadła do 66,7 gigawatów po gwałtownym wzroście w latach 2022–2023, co wskazuje na nieznaczne spowolnienie tempa rozpoczynania budów.
Odtwarzacz wideo wymaga włączonej obsługi JavaScript w przeglądarce. Polsat News