Chevron przejmuje Hess Corporation. Wartość transakcji to 53 mld USD

Amerykański sektor energetyczny się konsoliduje. Kalifornijski Chevron poinformował o kupnie swojego konkurenta – Hess Corporation – informuje agencja AFP. Wartość transakcji ma sięgnąć 53 miliardy dolarów. Na jej zamknięcie trzeba będzie poczekać prawdopodobnie do początku 2024 r. Zdjęcie

Chevron kupi Hessa Corporation. Wartość transakcji ma sięgnąć 53 mld dolarów /AFP

Chevron kupi Hessa Corporation. Wartość transakcji ma sięgnąć 53 mld dolarów /AFP

Reklama

Transakcja zostanie rozliczona w akcjach Chevrona. Gigant zaoferował 1,025 swojej akcji za każdą posiadaną akcję Hessa (171 dolarów za walor). To prawie o 8 dolarów więcej niż płacono za nie przed piątkowym zamknięciem sesji giełdowej. Jak obliczono, premia za każdą akcję wyniesie 4,9 proc. 

Chevron przejmie projekty Hessa

W komunikacie prasowym wskazano, że przejęcie Hessa poprawi i jeszcze bardziej zdywersyfikuje portfel aktywów Chevrona. Stanie się tak m.in. dzięki projektom prowadzonym przez nowojorskiego giganta. Obejmują one badania poszukiwawcze na morzu w bogatej w ropę Gujanie, duży projekt w złożach łupkowych w Bakken w Północnej Dakocie, a także aktywa w Zatoce Meksykańskiej i Zatoce Tajlandzkiej. 

„Transakcja umożliwia firmie Chevron wzmocnienie naszych długoterminowych wyników i dalsze udoskonalanie naszego uprzywilejowanego portfolio dzięki aktywom światowej klasy” – ocenił zamierzenia Mike Wirth, dyrektor generalny Chevrona.

Obie firmy oszacowały nakłady inwestycyjne połączonej spółki na 19-22 miliardów dolarów rocznie. Chevron poinformował, że po sfinalizowaniu transakcji w ciągu najbliższych pięciu lat spodziewa się sprzedać aktywa o wartości 10-15 miliardów dolarów.

Chevron ma plany

Chevron jest drugim po ExxonMobil producentem ropy i gazu w Stanach Zjednoczonych. Jak podała telewizja CNBC, transakcja może też świadczyć o planach Chevrona dotyczących zwiększania inwestycji w paliwa kopalne. „Popyt na ropę naftową utrzymuje się na wysokim poziomie, a duzi producenci korzystają z przejęć, aby po latach niedoinwestowania uzupełnić zapasy” – argumentuje CNBC.

To megaprzejęcie jest najnowszą konsolidacją w amerykańskim sektorze energetycznym, ale nie jedyną. Niedawno ExxonMobil, największy amerykański koncern naftowo-gazowy założony przez Johna D. Rockefellera, podpisał wiążącą umowę zakupu Pioneer Natural Resources – producenta gazu łupkowego i ropy naftowej. Wartość transakcji oszacowano na 59,5 miliarda dolarów. Exxon podał w oświadczeniu, że łącznie z długiem kwota wzrośnie do 64,5 miliarda dolarów.

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. „Szczerze o pieniądzach”: Energetyka przyszłości Polsat News

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *