Biedronka. Oszuści podszywają się pod dyskont, oferują fałszywe bony

Oszuści podszywają się pod znany dyskont spożywczy wysyłając do klientów maile oferujące im tajemniczy bon o wartości 1500 zł – alarmują internauci i publikują treść wiadomości, które otrzymali na swoje skrzynki pocztowe. Na takie wiadomości trzeba uważać – „przekręt na Biedronkę” jest coraz częstszy i nie ma on nic wspólnego z promocją oferowaną przez portugalską sieć handlową. Zdjęcie

Klienci alarmują o tajemniczych "bonach Biedronki". Pod dyskont podszywają się oszuści /adobestock /INTERIA.PL

Klienci alarmują o tajemniczych „bonach Biedronki”. Pod dyskont podszywają się oszuści /adobestock /INTERIA.PL Reklama

Wojnę cenową pomiędzy dyskontami zaczęli wykorzystywać oszuści, którzy rozsyłają do internautów – potencjalnych klientów sklepów Biedronka – fałszywe wiadomości, w których podszywają się pod przedstawicieli sieci handlowej. 

Przekręt na Biedronkę. Fałszywe bony rozsyłane do klientów

Treść fałszywych wiadomości, w których oszuści podszywają się pod Biedronkę, opublikował portal homodigital.pl. „Mamy ogromną przyjemność przekazać Ci niezwykle ekscytującą wiadomość! Zostałeś wybrany jako jedna z szczęśliwych osób, które otrzymują ekskluzywny Bon Biedronka o wartości hojnych 1500zł” – możemy przeczytać w mailach wysyłanych przez oszustów. 

Reklama

„W Biedronce wierzymy, że zakupy mogą być wyjątkowym doświadczeniem. Dzięki tym bonowi masz szansę na niesamowite zakupy wypełnione wysokiej jakości produktami spożywczymi i niezbędnymi artykułami w niezwykle atrakcyjnych cenach” – czytamy dalej. 

W dalszej części wiadomości oszuści tłumaczą, jak odebrać „bon Biedronki” o wartości 1500 zł – wystarczy „kliknąć poniższy link, aby potwierdzić swoją tożsamość i otrzymać unikalny kod bonu„. Po odebraniu bonu namawiają do udania się do najbliższego sklepu Biedronka. „Przy kasie dumnie przedstaw swój unikalny kod bonu, a zobaczysz, jak na Twoim koncie zostanie naliczona zniżka w wysokości 1500 zł” – zapewniają w rozsyłanych wiadomościach.

Tajemnicze „bony Biedronki”. Próba wyłudzenia danych przez oszustów

Wiadomości rozsyłane do klientów Biedronki nie mają nic wspólnego z akcją promocyjną, tylko są zwykłym wyłudzeniem danych osobowych. Otrzymany mail z pozoru może budzić zaufanie stałych klientów sieci – podpis „Jeronimo Martins Polska 2024” brzmi bowiem wiarygodnie. 

Jednak – jak podkreśla portal – jeżeli przyjrzymy się dokładnie, zobaczymy wątpliwy adres mailowy, z którego została wysłana wiadomość. Domena [email protected] nie ma bowiem nic wspólnego z Biedronką

Jest to zatem kolejna forma phishingu. Po kliknięciu w zamieszczony w wiadomości link, odbiorca jest przekierowywany do kolejnej strony, gdzie znajduje się formularz i dodatkowe informacje o konkursie. Na kolejnych etapach „weryfikacji” odbiorca musi podać swoje dane osobowe, z którymi łączony jest adres domowy i numer telefonu – wtedy właśnie wtedy dochodzi do wyłudzenia danych. 

Jak od lat przypominają policjanci, zanim udostępnimy jakiekolwiek dane osobowe, trzeba sprawdzić autentyczność strony, a jeżeli nie mamy 100-procentowej pewności, pod żadnym pozorem nie powinniśmy tego robić. O próbie wyłudzenia danych warto powiadomić również policję.

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. „Polska to nasza brama do UE”. Ambasador Uzbekistanu o współpracy między naszymi krajami INTERIA.PL

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *