BGK będzie uczestniczyć w odbudowie Ukrainy. Stawką są setki milionów euro.

Bank Gospodarki Narodowej (BGK) angażuje się w planowaną odbudowę Ukrainy. W czwartek (10 lipca) BGK podpisał dwa listy intencyjne dotyczące realizacji programów UE mających na celu finansowanie wysiłków na rzecz odbudowy Ukrainy. Obejmują one program „Ukraina Facility” oraz utworzenie specjalnego funduszu UE na rzecz odbudowy kraju zaatakowanego przez Rosję.

Zdjęcie

Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał ważne listy intencyjne związane z odbudową Ukrainy /123RF/PICSEL

Bank Gospodarstwa Krajowego podpisuje ważne listy intencyjne związane z odbudową Ukrainy / 123RF/PICSEL Reklama

Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał w czwartek dwa listy intencyjne: jeden z Komisją Europejską w sprawie 184,1 mln euro z programu Ukraine Facility, a drugi w sprawie utworzenia Europejskiego Funduszu Flagowego na rzecz Odbudowy Ukrainy z docelową kwotą 500 mln euro, jak ogłosił BGK.

BGK podpisał dwa listy intencyjne w Rzymie

W czwartek w Rzymie rozpoczęła się czwarta międzynarodowa konferencja „Konferencja na rzecz Odbudowy Ukrainy” (URC2025). Uczestniczą w niej przedstawiciele ukraińskiego rządu, państw go wspierających, organizacji międzynarodowych i instytucji finansowych, a także przedsiębiorcy i samorządowcy.

Reklama

Podczas konferencji Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) podpisał dwa listy intencyjne . Pierwszy, z Komisją Europejską, dotyczy inwestycji w energetykę, transport i produkcję. Umowa ustanawia zobowiązanie w wysokości 184,1 mln euro z możliwością zwiększenia w przyszłości. „Środki te umożliwią BGK udzielanie polskim przedsiębiorcom kredytów na inwestycje związane z odbudową Ukrainy w sektorach energetycznym, produkcyjnym i transportowym” – oświadczył BGK.

Prezes Banku Mirosław Czekaj, cytowany w komunikacie prasowym, jest optymistą i uważa, że oprócz wsparcia wysiłków na rzecz odbudowy Ukrainy, wykorzystanie tego instrumentu doprowadzi do zwiększenia inwestycji w Polsce i wzmocnienia eksportu polskich producentów i usługodawców.

Znaczne środki na odbudowę Ukrainy

Drugi list dotyczy utworzenia Europejskiego Funduszu Flagowego na rzecz Odbudowy Ukrainy . Fundusz ten przewiduje wspólną inwestycję w wysokości 220 milionów euro od sygnatariuszy. Oprócz BGK zaangażowane są w niego podobne banki z Niemiec, Francji i Włoch. Inicjatywa, jak podkreślono, cieszy się poparciem rządów tych krajów oraz Komisji Europejskiej. „W początkowej fazie fundusz ma na celu pozyskanie 500 milionów euro, a jeśli warunki będą sprzyjające, zwiększenie swojego zaangażowania do 1 miliarda euro” – ogłosił BGK. Fundusz połączy środki publiczne i prywatne.

Pierwsza wiceprezes BGK, Marta Postuła, zwróciła uwagę, że przewidywane koszty odbudowy Ukrainy sięgają miliardów euro , a zatem programy takie jak Fundusz na rzecz Ukrainy „nie są w stanie w wystarczającym stopniu sprostać temu zapotrzebowaniu”. „Z drugiej strony przedsiębiorcy, którzy dostrzegają szansę zaangażowania się w proces odbudowy, często mają już zrealizowane projekty i oczekują na propozycje wsparcia, zwłaszcza dotyczące ograniczania ryzyka związanego z inwestowaniem w kraju ogarniętym wojną. Tworzony fundusz ma na celu wypełnienie tej luki i zwiększenie dostępności środków” – oceniła wiceprezes. Zaznaczyła, że ma to być największy fundusz kapitałowy wspierający odbudowę Ukrainy. Zaangażowanie BGK, podkreśliła Postuła, ma na celu zapewnienie polskim firmom dostępu do jak najszerszego wachlarza opcji finansowania.

BGK poinformował również o rozpoczęciu procesu wyboru zarządcy nowego funduszu europejskiego. Fundusz ma wesprzeć odbudowę Ukrainy w takich obszarach jak energetyka odnawialna, przemysł oraz transport i infrastruktura cyfrowa.

UE wspiera kraj walczący z Rosją pakietem „Ukraina Facility”

Unia Europejska zainicjowała Instrument na rzecz Ukrainy, pakiet wsparcia mający na celu pomoc Ukrainie w utrzymaniu stabilności finansowej, odbudowie gospodarki i modernizacji kraju. Celem jest również pomoc Ukrainie we wdrażaniu niezbędnych reform na drodze do członkostwa w UE i transformacji w kierunku zielonej, cyfrowej gospodarki, stopniowo dostosowującej się do przepisów i standardów UE.

Program będzie realizowany m.in. przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK), który otworzył przedstawicielstwo w Kijowie. Biuro to będzie pełnić funkcję punktu kontaktowego dla polskich przedsiębiorców i instytucji, oferując im wiedzę o rynku ukraińskim i ułatwiając im prowadzenie działalności. Przedstawicielstwo będzie reprezentować bank w kontaktach z ukraińskimi instytucjami finansowymi i rządowymi, a także lokalnymi firmami.

***

Wideo: Odtwarzacz wideo wymaga obsługi JavaScript. „Wydarzenia”: Praca niewolnicza pod Częstochową. Przedsiębiorca grozi więzienie. Polsat News

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *