Stan gospodarki pod rządami Donalda Tuska więcej osób ocenia negatywnie niż pozytywnie – wynika z sondażu UCE Research dla serwisu Business Insider. Ocena jest zbieżna z poglądami politycznymi ankietowanych, choć w przypadku elektoratu PiS jest pewne zaskoczenie – niemal 11 proc. respondentów z tej grupy wystawiło premierowi dobrą notę.
/Jacek Szydłowski /INTERIA.PL
Rząd Donalda Tuska sprawuje władzę przez nieco ponad pięć miesięcy. W tym czasie doszło już do pierwszej rekonstrukcji, włącznie z wymianą m.in. szefa resortu aktywów państwowych, a także ministra rozwoju i technologii. Jak Polacy oceniają dotychczasowe działania polityków koalicji rządzącej w sferze gospodarki?
Okazuje się, że ankietowani są w tej kwestii mocno podzieleni. Jak wynika z badania UCE Research zleconego przez Business Insidera, przybywa ocen negatywnych, choć w ostatnich tygodniach możemy obserwować ożywienie w gospodarce – odczyt PKB za I kwartał br. (wzrost o 1,9 proc. w ujęciu rocznym) to więcej niż spodziewali się ekonomiści. Wyniki sondażu jednak nie powinny zaskakiwać, bowiem zbiegają się z poglądami politycznymi. Wyborcy PiS oceniają rządy Tuska negatywnie, zaś KO – odwrotnie. Zróżnicowanie zaobserwowano wśród osób głosujących na Trzecią Drogę i Lewicę.
Reklama
Wyborcy podzieleni ws. oceny rządów Tuska
Pod względem prowadzenia spraw gospodarczych „zdecydowanie dobrze” rząd Donalda Tuska ocenia nieco ponad 12 proc. osób. Z kolei po przeciwnej stronie jest 20,18 proc. respondentów, którzy wystawiliby mu szkolną jedynkę. Co więcej, negatywnych ocen jest więcej niż pozytywnych. Złe opinie („zdecydowanie źle” i „raczej źle”) stanowią 38,7 proc. ogółu. Dobrze ocenia rząd 37,6 proc. Polaków.
Co piąty ankietowany nie wskazał odpowiedzi. 3 proc. odparło, że nie interesuje się gospodarką.
Nie jest zaskoczeniem, że wyborcy PiS w zdecydowanej większości widzą rządy Tuska w czarnych barwach (76 proc.). Co jednak ciekawe, prawie co dziewiąty ze zwolenników Jarosława Kaczyńskiego (10,8 proc.) uważa, że w kwestiach gospodarczych jest „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze”, co może stanowić dla opozycji sygnał ostrzegawczy.
Wyborcy KO popierają Tuska – dobrą notę wystawiło mu 78,1 proc. osób. Z kolei 7,5 proc. czuje się zawiedziona i ocenia go negatywnie.
Jeśli chodzi o wyborców innych partii, to niemal połowa zwolenników Trzeciej Drogi i Lewicy jest zadowolona z rządów Tuska. 24 proc. jest przeciwnego zdania. Konfederaci zaś podzielają stanowisko wyborców PiS, choć są nieco bardziej skłonni przyznać, że gospodarka ma się lepiej niż w ostatnich latach.
Polska czuje odbicie w gospodarce
Choć w kwietniu wskaźnik inflacji w Polsce okazał się wyższy niż w marcu, nie sam wzrost cen jest wyznacznikiem koniunktury gospodarczej – tym bardziej, że nałożył się na to wzrost stawki VAT na żywność. W ostatnim czasie pojawia się coraz więcej sygnałów wskazujących na odbicie w gospodarce.
Jednym z czynników napędzających gospodarkę jest przemysł, gdzie zaobserwowano mocniejszy od oczekiwań wzrost produkcji.
Rozwiń
Poprawiają się także dane dotyczące konsumpcji, choć na odbicie inwestycji pozostaje nam jeszcze poczekać.
Rozwiń
Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. INTERIA.PL