Gdzie umieścić strefę zmywania?

Gdzie umieścić strefę zmywania? - INFBusiness

Plusy i minusy każdego rozwiązania

Współczesna kuchnia powinna być nie tylko ergonomiczna, ale także ładna. Tym bardziej że coraz częściej jest przestrzenią połączoną z salonem lub jadalnią. Gdzie powinna się w niej znaleźć strefa zmywania, tak by spełniała wszystkie swoje funkcje, a jednocześnie cieszyła oko?

Dobrze zaprojektowana kuchnia to całość oparta na kilku istotnych zasadach. To one zapewniają jej optymalny układ wszystkich stref, dzięki czemu codzienne prace przebiegają wyjątkowo sprawnie. Zgodnie ze sztuką projektową, kuchnia powinna być podzielona na pięć stref. Dedykowane są one zapasom, przechowywaniu, zmywaniu, przygotowywaniu posiłków oraz gotowaniu. Odpowiednie rozmieszczenie ich względem siebie zapewnia przestrzeni funkcjonalność i wygodę. Niezwykle ważnym elementem dobrze zorganizowanej kuchni jest właściwie rozlokowany zlewozmywak. Kiedyś ukrywany w kuchennej zabudowie, dziś coraz częściej pojawia się na pierwszym planie. W jakich miejscach możemy go zaaranżować?

Gdzie umieścić strefę zmywania? - INFBusiness

Strefa zmywania na wyspie

Nowa funkcjonalność kuchni, która otworzyła ją na jadalnię i salon, wymusiła zmiany w aranżacji tej przestrzeni. Właśnie dlatego w projektach coraz częściej pojawia się kuchenna wyspa. Wizualnie oddziela ona otwartą kuchnię od innych pomieszczeń i stanowi przy tym idealne, dodatkowe miejsce, które przeznaczymy np. na blat roboczy. Często montowane są w niej także kuchenka  albo zlewozmywak.

Atutem kuchennej wyspy jest to, że może być zdecydowanie szersza niż tradycyjna zabudowa wzdłuż ścian. Umożliwia to np. wybór większego zlewozmywaka. Dobrym pomysłem będzie ustawienie tu także kuchenki, a po przeciwnej stronie, w ciągu roboczym – lodówki. Dzięki temu stworzymy niezwykle ergonomiczny tzw. trójkąt roboczy. Decydując się na aranżację z wyspą, warto pamiętać o tym, że będzie ona doskonale widoczna z salonu czy jadalni. Powinniśmy zatem wybrać estetyczny model zlewozmywaka i dopasowaną do niego baterię o ciekawym designie.

W projekcie utrzymanym w klimacie industrialnym dominują surowe materiały – stal i cegła. Poszczególne elementy wyposażenia także zachowują ten minimalistyczny sznyt. Do stalowego zlewozmywaka jednokomorowego dobrano baterię Fiesta z obrotową wylewką w wykończeniu chrom. Tworzą razem spójną całość, świetnie odpowiadającą stylistyce kuchni.

Niezwykle ciekawie wygląda także kuchnia z białą zabudową ożywiona pop-artowymi grafikami i czerwonymi akcentami dekoracyjnymi. Świetnie odnajduje się tu umieszczony na kuchennej wyspie duet – czarny zlewozmywak Mezzo II i czarna bateria kuchenna Lugio Black. Armatura przykuwa wzrok charakterystyczną wygiętą obrotową wylewką i eleganckim, matowym wykończeniem.

Atutami strefy zmywania na wyspie z pewnością będą możliwość nowoczesnej aranżacji wnętrza, swobodny dostęp z każdej strony czy uzyskanie większej przestrzeni roboczej. Wśród wad, wymienić trzeba konieczność utrzymywania na blacie porządku, bowiem wyspa jest dokładnie widoczna. Nie jest to także rozwiązanie dla małych przestrzeni kuchennych.

Gdzie umieścić strefę zmywania? - INFBusiness

Strefa zmywania z widokiem

Dla wielu najbardziej odpowiednim miejscem przeznaczonym na strefę zmywania jest przestrzeń pod oknem. Światło dzienne ułatwia pracę, a nie mniejsze znaczenie ma rozciągający się piękny widok. Takie rozmieszczenie jest też odbierane jako synonim nowoczesnej, niebanalnej pod względem aranżacyjnym kuchni. Jeśli zatem w waszym domu istnieje możliwość zorganizowania strefy zmywania pod oknem, warto się nad taką opcją zastanowić.

Zlew pod oknem to jednak pewne ograniczenia, o których trzeba pamiętać już na etapie planowania. Tymi najważniejszymi są: brak możliwości swobodnego otwarcia okna (o ile nie ustawiamy zlewozmywaka pod oknem typu fix), a w konsekwencji także trudności z umyciem go. Rozwiązaniem tego problemu będzie armatura ze składaną wylewką.

Gdzie umieścić strefę zmywania? - INFBusiness

Doskonałym przykładem takiej baterii jest Toledo, która urzeka minimalistycznym, skandynawskim wzornictwem. Gdy chcemy otworzyć okno, składamy wylewkę baterii. 
 
Innym pomysłem, który także sprawdzi się w tych sytuacjach, jest wybór armatury kuchennej Zumba. Posiada ona w pełni elastyczną wylewkę, której podczas prac możemy nadawać dowolny kształt. Otwierając okno, warto ją po prostu delikatnie "złożyć".

Jeśli decydujemy się na strefę zmywania pod oknem, warto pomyśleć także o materiale, z jakiego wykonany będzie zlew. Dobrze, by nie był podatny na wpływ światła słonecznego i np. nie ulegał przebarwieniu. Idealnym wyborem będą modele z granitu, np. Mezzo II.  

Gdzie umieścić strefę zmywania? - INFBusiness

Zlewozmywak w blacie roboczym

Najpopularniejszym sposobem aranżacji strefy zmywania niezmiennie pozostaje umieszczenie jej w blacie roboczym. Nietrudno w tej sytuacji trzymać się zasad trójkąta roboczego, a wiele osób uważa możliwość "ukrycia" zlewozmywaka – nawet w otwartej kuchni – za główny walor tego rozwiązania. Umieszczenie go w blacie roboczym nie oznacza wizualnego czy funkcjonalnego zaniedbania tej strefy. Warto pomyśleć o efektownym duecie w postaci zlewu i baterii. 
 
Wybierając armaturę, zwróćmy uwagę na model Zumba Slim 2F. Przyciąga wzrok wysokim, chromowanym korpusem i wylewką w białym kolorze, której – w zależności od potrzeb – możemy zmieniać kształt, a także regulować jej wysokość czy zasięg, by zapewnić sobie maksymalną wygodę zmywania. Dwie funkcje strumienia pozwalają dostosować jego moc do wykonywanej czynności. To idealne uzupełnienie kuchni, w której dominuje klasyczna biel.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *