Import warzyw z Rosji kwitnie. Liderami cebula, marchew i ogórki

W 2023 roku import warzyw z Rosji do Polski wyniósł 38,74 tys. ton – podaje serwis warzywa.pl. Biorąc pod uwagę embargo na rosyjskie produkty nałożone z powodu wojny w Ukrainie, są to liczby zatrważająco wysokie. Do Polski najczęściej przywożona jest cebula, ale także ogórki i marchew. Co więcej, importerzy, chcąc uniknąć nieprzyjemności, mają zrywać etykiety, na których widnieją informacje dotyczące kraju pochodzenia. Zdjęcie

W 2023 roku import warzyw z Rosji do Polski wyniósł 38,74 tys. ton /HOUINBSIP / BSIP / via AFP /

W 2023 roku import warzyw z Rosji do Polski wyniósł 38,74 tys. ton /HOUINBSIP / BSIP / via AFP / Reklama

Import warzyw z Rosji nie ustaje, mimo nałożonych na kraj Władimira Putina sankcji gospodarczych związanych z inwazją na Ukrainę. „Krajowi producenci odczuwają obecność tamtejszych towarów. Nikt jednak nie zajął się owym tematem, a towar ze Wschodu wciąż napływa na polski rynek” – pisze serwis warzywa.pl. 

Polscy producenci nie mają szans na walkę z importem towarów spoza granic Unii Europejskiej – jest on zdecydowanie tańszy niż produkty wytwarzane na terenie UE, głównie z powodu mniej rygorystycznych wymagań. Poza Wspólnota nie ma bowiem zakazu używania niektórych rodzajów szkodliwych dla zdrowia środków ochrony roślin.

Reklama

Import warzyw z Rosji nie ustaje. Najwięcej sprowadzamy cebuli, ogórków i marchwi

Import warzyw z Rosji dobrze widać na tych liczbach: w 2023 roku warzywem, który Polska najchętniej importowała z Rosji była cebula – do naszego kraju trafiło jej 21,78 tys. ton. Na drugim miejscu znalazły się ogórki – w ubiegłym roku z Rosji trafiło do nas 7,93 tys. ton tego warzywa. Niechlubne podium zamyka rosyjska marchew i rzepa – 4,23 tys. ton.

Na tym jednak nie koniec. Do Polski z Rosji chętnie importujemy także bób – 1,86 tys. ton, cieciorkę – 1,19 tys. ton, groch – 1,08 tys. ton, soczewicę – 562 tony, grzyby – np. pieprznik – 130 ton, a także pomidory – 26 ton. Łącznie do naszego kraju w 2023 roku sprowadzono 38,74 tys. ton warzyw pochodzących z Rosji.

Z obserwacji rynku wynika, że importerzy w prosty sposób omijają zachodnie sankcje na rosyjskie produkty. Aby uniknąć blokady towaru, zrywają etykiety, na których widnieje napis: „kraj pochodzenia: Rosja”.

Protesty rolników nie ustają. Rolnicy domagają się zamknięcia granicy z Ukrainą

Protesty rolników od kilku tygodni nie ustają – manifestujący i blokujący ulice rolnicy sprzeciwiają się masowemu importowi żywności zza wschodniej granicy. I choć protesty wymierzone są głównie w ukraińskich dostawców, to rolnicy już od wielu miesięcy podnoszą kwestię, że nasz rynek zalewają tanie i niekonkurencyjne produkty ze Wschodu, w tym również z Rosji. 

Rolnicy domagają się m.in. zaprzestania rekordowego importu towarów ze Wschodu, zamknięcia polsko-ukraińskiej granicy na minimum trzy miesiące oraz oczekują dopłat i skupu interwencyjnego zalegających w magazynach produktów. Rolnicy sprzeciwiają się także niskim cenom produktów rolnych oraz unijnemu Zielonemu Ładowi.  

Jak pisaliśmy w Interii, z danych Ministerstwa Finansów (MF) wynika, że w 2023 roku z Ukrainy do Polski w okresie od stycznia do listopada najwięcej przywieziono kukurydzy – 597 tys. ton, pszenicy – 347 tys. ton oraz rzepaku – 73,4 tys. ton. W czołówce znalazł się również: cukier – 35 tys. ton, maliny mrożone – 23,9 tys. ton, mięso drobiowe – 15,6 tys. ton, koncentrat soku jabłkowego – 14,5 tys. ton, a także miód – 8,6 tys. ton.

W sprawie tego ostatniego głos zabrali również pszczelarze. Z powodu masowego sprowadzania miodu do Polski spoza Unii Europejskiej (UE) – głównie z Ukrainy i Chin – są oni zmuszeni do likwidacji pasieki. Według danych Krupiowskiego Bractwa Bartnego w samym tylko 2021 roku do Polski miało trafić rekordowe 38 tys. ton miodu spoza granic UE – z samej tylko Ukrainy miało to być 10 tys. ton. 

Natomiast w zeszłym tygodniu na granicy polsko-ukraińskiej Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) zatrzymała 20 ton mrożonych malin, które zawierały plastik

We wtorek rolnicy protestujący w Medyce przy granicy z Ukrainą zablokowali również transport kolejowy i wysypali zboże z ukraińskich wagonów. – Zostały otwarte dwa, trzy wagony z ukraińskim zbożem. To była kukurydza. Nie wiem, kto to wysypał, ale się wysypało – mówił na antenie Polsat News jeden z uczestników protestu.

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Prezydent Białegostoku: Ostatnie lata to skok cywilizacyjny polskiej gospodarki INTERIA.PL

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *