Polacy a technologia. Z czego i dlaczego korzystamy? Cena lub jej brak mają zasadnicze znaczenie

Z telefonu komórkowego korzysta 97 proc. badanych Polaków – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Polacy a technologia. Z czego i dlaczego korzystamy? Cena lub jej brak mają zasadnicze znaczenie

fot. ROBIN WORRALL / / Unsplash

Z badania wynika, że odsetek ten wyraźnie maleje wraz z wiekiem i w grupie osób 60+ wynosi jedynie 42 proc.

UKE podaje, że komunikatory internetowe są używane przez 67 proc. respondentów. Są to głównie Messenger i WhatsApp, a głównym powodem ich stosowania jest brak opłat.

Natomiast z deklaracji dotyczących użytkowania komunikatorów wynika, że wypierają one stosowanie tradycyjnych MMS-ów.

Telefon stacjonarny posiada już tylko 7 proc. osób, głównie z przyzwyczajenia.

UKE podaje, że 74 proc. osób korzysta z Internetu, najczęściej stacjonarnego. Z badania wynika, że tutaj również obserwowany jest spadek penetracji w kolejnych grupach wiekowych (dla osób 60+ to jedynie 36 proc.).

Jak wynika z badania UKE zarówno internet stacjonarny, jak i mobilny wybierany jest w głównej mierze ze względu na wygodę. W przypadku stacjonarnego w grę wchodzi również szybkość i stabilność łącza, a w przypadku mobilnego – możliwość korzystania poza miejscem zamieszkania.

Głównymi zastosowaniami Internetu (zarówno w telefonie, jak i na innych urządzeniach) jest poczta elektroniczna, wyszukiwanie informacji i bankowość internetowa.

Pakiet usług posiada 48 proc. badanych, zawiera on przede wszystkim telewizję i Internet stacjonarny, nieco rzadziej usługi mobilne.

Z badania UKE wynika, że 71 proc. badanych korzysta z usług OTT. Głównie są to komunikatory, streaming wideo oraz usługi aplikacyjne.

Ze streamingu wideo korzysta 28 proc. badanych, najczęściej robią to codziennie lub kilka razy w tygodniu.

Wybierając dostawcę, zwracają uwagę przede wszystkim na cenę i kontent, a maksymalnie chcieliby płacić średnio 55 zł.

Badanie zrealizowano na reprezentatywnej próbie 1802 respondentów w wieku 15+. Zastosowano próbę losowo-kwotową. Kontrolowano takie cechy jak płeć, wiek, wielkość miejsca zamieszkania oraz województwo.

map/ osz/

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *