Hiszpania zakaże uczniom korzystania z telefonów w szkole?

Państwowa Rada ds. Szkolnictwa Hiszpanii (CEE), rządowa agenda ds. edukacji, wydała zalecenie dla placówek oświatowych w całym kraju, by zakazywać korzystania przez uczniów z telefonów komórkowych na terenie tychże obiektów.

Hiszpania zakaże uczniom korzystania z telefonów w szkole?

fot. Syda Productions / / Shutterstock

Złożony ze 107 członków organ doradczy rządu zatwierdził wskazówki dla przedszkoli oraz szkół podstawowych dotyczące zakazu wnoszenia telefonów komórkowych przez dzieci na teren tych obiektów. Dotyczyłby on zarówno placówek publicznych, jak i prywatnych.

Jak podała w komunikacie rada, na mocy decyzji CEE, która zapadła jednomyślnie, zalecane są ograniczenia w korzystaniu przez uczniów z telefonów komórkowych również na terenie gimnazjów i szkół średnich.

Głównymi argumentami rady za zakazem korzystania z telefonów w szkołach jest rozproszenie uwagi uczniów podczas zajęć, przeszkadzanie nauczycielom w prowadzeniu lekcji oraz stosowanie urządzeń w sposób nieadekwatny.

Zgodnie z dokumentem CEE przedszkolaki i uczniowie szkół podstawowych nie byliby wpuszczani na teren placówek oświatowych z telefonami komórkowymi, gdyż jak napisano w dokumencie, “nie potrzebują oni tych urządzeń do nauki”.

Z kolei w przypadku gimnazjów i szkół średnich uczeń mógłby wnieść telefon na teren placówki oświatowej, ale na jego włączenie do celów nauki musiałby uzyskać zgodę nauczyciela.

Władze Państwowej Rady ds. Szkolnictwa podały, że głosowanie w sprawie zakazu korzystania przez dzieci w placówkach oświatowych z telefonów komórkowych poprzedziło spotkanie członków CEE z premierem Pedro Sanchezem oraz minister oświaty Pilar Alegria.

Szefowa resortu oświaty zapowiedziała, że w przyszłym tygodniu przekaże zalecenia rady rządom regionalnym. Przypomniała, że w siedmiu z 17 wspólnot autonomicznych Hiszpanii obowiązują już restrykcje dotyczące korzystania z telefonów komórkowych w placówkach oświatowych.

Marcin Zatyka 

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *