Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne (WZM) rozpoczęły robocze konsultacje z Hyundai Rotem Company. Dotyczą one obsługi czołgów K2 Black Panther. W przyszłości ma ruszyć współprodukcja polskiej wersji K2PL, która może być prowadzona w Polsce – podaje serwis wnp.pl.
Czołgi K2PL mogą być produkowane w Polsce? (zdj. ilustracyjne przedstawiające dostawę K2 do Polski) (East News, Associated Press, Michal Dyjuk)
Serwis wnp.pl ustalił, że przedstawiciele poznańskiego WZM oraz Hyundai Rotem Company (HRC) odbyli 23 stycznia konsultacje techniczne. Dotyczyły one: konserwacji, napraw i remontów oraz produkcji czołgu podstawowego K2 Gap Filler, które posiada polska armia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: Atom w Polsce. Ekspert: polityczna zawierucha pokazała jedno
Polska będzie produkować czołgi K2?
Natomiast wcześniej, bo w dniach 15-19 stycznia, pracujący w WZM odwiedzili fabrykę HRC w koreańskiej miejscowości Changwon. Zapoznali się tam z linią produkcyjną czołgu podstawowego K2. Rozmawiali też z przedstawicielami Zjednoczonej Szkoły Logistycznej Wojsk Lądowej w Daejeon.
W tym czasie odbyły się też dwustronne konsultacje techniczne dotyczące konserwacji czołgu podstawowego K2GF. Przedstawiciele obu firm omówili też możliwość wzmocnienia współpracy poprzez realizację szkoleń teoretycznych i praktycznych w tym zakresie.
WZM jest spółką zależną od Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Dlatego też ściśle współpracuje z HRC, by w przyszłości produkcja czołgów podstawowych i pojazdów towarzyszących w systemie uzbrojenia K2 była możliwa w Polsce.
WZM zacieśnia współpracę z Koreańczykami
Serwis wnp.pl przypomina, że współpraca ta została zapoczątkowana w lutym 2023 r. To właśnie wtedy obie strony podpisały porozumienie (tzw. term sheet) i umowę o powołaniu konsorcjum.
Styczniowe spotkania, szczególnie te w Korei, miały na celu szersze zapoznanie się z procesem produkcyjnym K2GF. Z ustaleń serwisu wynika, że przeprowadzono także cykl rozmów technicznych o zagadnieniach teoretycznych i praktycznych.
Trzy podmioty: PGZ, WZM i HRC mają działać w celu płynnej współpracy, zaczynając od czołgów podstawowych K2GF i K2PL. W przyszłości WZM i HRC będą też współpracować przy kolejnych umowach wykonawczych i transferze technologii niezbędnej do produkcji czołgu K2PL.