W czwartek należące do Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ) spółki PIT-RADWAR i Wojskowe Zakłady Elektroniczne podpisały kolejne umowy z norweskim koncernem Kongsberg Defence & Arerospace (KDA). Ich przedmiotem są wykonanie i dostawy dwóch Morskich Jednostek Rakietowych oraz serwisowanie i produkcję rakiet NSM.
/PGZ /materiały prasowe
Reklama
Jak podano w komunikacie Polskiej Grupy Zbrojeniowej, umowa na dwie Morskie Jednostki Rakietowe dla Marynarki Wojennej RP jest konsekwencją kontraktu z 5 września 2023 r. pomiędzy Agencją Uzbrojenia i Kongsberg Defence & Aerospace na dostawę nadbrzeżnych systemów rakietowych z pociskami NSM (Naval Strike Missile).
Druga z umów, którą ze strony PGZ zawarły Wojskowe Zakłady Elektroniczne SA, określa transfer wiedzy i technologii dotyczącej serwisowania i produkcji rakiet NSM. „Dla WZE jest to rozszerzenie już posiadanych kompetencji w obrębie techniki rakietowej o możliwie najwyższy i dozwolony eksportowo poziom” – zakomunikowano.
– Gdy mówimy Morska Jednostka Rakietowa to w domyśle mamy nie tylko polskie Jelcze, ale przede wszystkim naszych partnerów z Norwegii, którzy udowodnili, że są naszym sprawdzonym partnerem biznesowym (…) – powiedział prezes zarządu PGZ SA Sebastian Chwałek.
Nadbrzeżne Dywizjony Rakietowe ważnym elementem systemu obronnego NATO
Podpisana przez PIT-RADWAR umowa przewiduje wykonanie i dostawę wozów do czterech Nadbrzeżnych Dywizjonów Rakietowych. Każdy z nich składa się z całego zestawu pojazdów.
Polskie Nadbrzeżne Dywizjony Rakietowe są ważnym elementem całego systemu obronnego NATO. Dzięki swojej mobilności mogą zostać użyte do wzmocnienia obrony każdego europejskiego kraju. Elementy NDR były używane na ćwiczeniach sojuszniczych, między innymi w Estonii i Rumunii.
***
Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. INTERIA.PL