„Gorący postój” w krakowskiej hucie. Powód: Niekorzystna relacja cenowa

Bateria koksownicza w Krakowie przechodzi w stan „gorącego postoju” – zakomunikował ArcelorMittal Poland. Zadecydował niski popyt i – jak napisano – „niekorzystna relacja ceny węgla do ceny koksu”. To kolejna decyzja koncernu AMP ograniczająca działalność w krakowskiej hucie. Wcześniej zadecydowano o zamknięciu tzw, części surowcowej, w tym wielkiego pieca. Zdjęcie

ArcelorMittal Poland zdecydował o postoju krakowskiej koksowni.. Zdj. ilustracyjne /123RF/PICSEL

ArcelorMittal Poland zdecydował o postoju krakowskiej koksowni.. Zdj. ilustracyjne /123RF/PICSEL Reklama

ArcelorMittal Poland poinformował w środę o rozpoczęciu gorącego postoju baterii koksowniczej w Krakowie. Decyzja jest podyktowana przede wszystkim niskim popytem i niekorzystną relacją ceny węgla koksującego do ceny koksu. Pracownicy koksowni do końca roku pozostaną na swoich stanowiskach.

ArcelorMittal postój w koksowni tłumaczy „trudnymi uwarunkowaniami ekonomicznymi”

ArcelorMittal Poland podał w środowym komunikacie, że decyzja o postoju koksowni w Krakowie i dostosowaniu poziomu produkcji koksu do trudnych uwarunkowań ekonomicznych została podjęta „po dogłębnym przeanalizowaniu wszystkich opcji”.

Wojciech Koszuta, dyrektor generalny ArcelorMittal Poland wyjaśnił w komunikacie, że decyzja wynika z dwóch czynników: po pierwsze – z niskiego popytu na koks – Hutnicza Izba Przemysłowo Handlowa (HIPH) szacuje, że zużycie jawne koksu w Polsce spadło o 36 proc. rok do roku, po drugie – z trendów związanych z relacją ceny węgla koksującego do koksu.

Reklama

„Obecne uwarunkowania na rynku koksu nie pozwalają nam w pełni wykorzystywać mocy produkcyjnych. Zapotrzebowanie na koks znacząco spadło, ale mamy także do czynienia z sytuacją bez precedensu w koksownictwie – cena węgla koksującego oscyluje w granicach ceny koksu, co sprawia, że produkcja staje się nieopłacalna”  – wyjaśnił Koszuta.

Do końca roku pracownicy przygotują bezpieczne zatrzymanie koksowni

Przekazał on, że do końca bieżącego roku wszyscy pracownicy koksowni zostaną na swoich stanowiskach pracy, aby przygotować instalację do bezpiecznego zatrzymania.

„W tym czasie wraz z naszymi partnerami społecznymi wypracujemy dla osób dotkniętych tym postojem jak najlepsze rozwiązania” – zapowiedział dyrektor AMP. Koksownia w Krakowie zatrudnia obecnie 230 osób.

Decyzja o rozpoczęciu gorącego postoju baterii koksowniczej to kolejny krok AMP związany z ograniczaniem działalności w krakowskiej hucie. W 2020 roku koncern zdecydował o trwałym zamknięciu części surowcowej, czyli wielkiego pieca i stalowni. Zamknięcie dotknęło bezpośrednio 650 osób.

AMP zatrudnia w Polsce blisko 10 tys. osób

ArcelorMittal Poland skupia połowę potencjału produkcyjnego polskiego hutnictwa i jest największym producentem stali w Polsce. W skład zatrudniającego blisko 10 tys. pracowników (ze spółkami zależnymi) koncernu wchodzą huty w Krakowie, Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu, Świętochłowicach i Chorzowie. Do koncernu należą też Zakłady Koksownicze Zdzieszowice – największy producent koksu w Europie.

AMP należy do globalnego koncernu ArcelorMittal – największego na świecie producenta stali, którego obroty sięgnęły w 2022 r. 79,8 mld dolarów, a produkcja stali surowej w zakładach firmy wyniosła 59 mln ton.

***

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Idzie zmiana dla „frankowiczów”? Wolta neo-sędziów z Sądu Najwyższego INTERIA.PL

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *