Szansa na poprawę stosunków z Unią Europejską, odblokowanie środków z KPO, złagodzenie napięć z Ukrainą – to najważniejsze wnioski zagranicznych mediów ekonomicznych po opublikowaniu wstępnych, sondażowych wyników wyborów parlamentarnych w Polsce. Podkreślono jednocześnie, że polska waluta umocniła się w poniedziałek, zaś giełda notuje wzrosty.
/Tomasz Gzell /PAP
Reklama
Wyniki wyborów parlamentarnych w Polsce są szeroko komentowane za granicą. Media ekonomiczne zwracają uwagę, że mogą one zmienić stosunki z Unią Europejską, co w konsekwencji zwiększa szanse m.in. na odblokowanie środków na realizację Krajowego Planu Odbudowy.
„Financial Times”: Najważniejsze wybory w UE
„Financial Times” podkreśla, że choć wyniki sondaży wskazują na pierwsze miejsce Prawa i Sprawiedliwości, partia nie będzie mogła samodzielnie utworzyć rządu – w przeciwieństwie do ugrupowań opozycyjnych. Wskazano wręcz wprost, że to Donald Tusk mógłby ponownie zostać premierem. Wymieniano najważniejsze postulaty wyborcze KO: „powrót polityki na proeuropejską ścieżkę, przywrócenie niezawisłości sędziów i odblokowanie miliardów euro z funduszy unijnych wstrzymanych przez Komisję Europejską w sporze z rządem PiS w sprawie reform sądownictwa”.
„FT” wskazał, że tegoroczne wybory miały znaczenie nie tylko dla Polski.
„Głosowanie jest postrzegane jako najważniejsze wybory do UE w tym roku, potencjalnie zmieniające po latach kłótni stosunki między Brukselą a największym państwem członkowskim w Europie Środkowo-Wschodniej” – napisano, cytując jednocześnie Tuska, mówiącego o „końcu rządów PiS”.
Jednocześnie zwrócono uwagę, że wyniki wyborów mają szansę „złagodzić niedawne napięcia między Warszawą a Kijowem, które w dużej mierze zostały wywołane staraniami PiS o reelekcję.”. Wspomniano, że posłowie Konfederacji wypominali PiS hojność względem Ukraińców, a także starali się uspokoić elektorat rolniczy po nałożeniu jednostronnego zakazu importu ukraińskiego zboża.
„Bloomberg”: Złoty umocnił się po wynikach wyborów
Narracja agencji Bloomberg również skupia się wokół zbudowania na nowo stosunków Polski z UE.
„Polska opozycja jest na dobrej drodze do zdobycia większości po niedzielnych wyborach, co mogłoby pozbawić rządzących nacjonalistów trzeciej kadencji i spowodować ponowne nawiązanie współpracy z Unią Europejską” – napisano w poniedziałkowym artykule.
Dziennikarze zwrócili jednocześnie uwagę na rekordowa frekwencję w wyborach poprzedzonych „prawdopodobnie najbardziej jadowitą kampanią w Polsce od upadku komunizmu ponad trzydzieści lat temu”. Podkreślono, że zwycięstwo opozycji oznaczałoby większą współpracę z organami unijnymi, tym bardziej, że Donald Tusk przewodniczył Radzie Europejskiej i ma on „posłuch przywódców w Brukseli i Berlinie”. Przypomniano, że lider KO zobowiązał się do uwolnienia ponad 35 mld euro na realizację KPO.
Bloomberg przyjrzał się również sytuacji na rynkach.
EUR/PLN
4,4517 -0,0009 -0,02% akt.: 17.10.2023, 03:30
- 4,4499
- 4,4534
- 4,4507
- 4,4513
- 4,4517
- 4,4526
Zobacz również: USD/GBP SEK/PLN NZD/PLN Wyszukaj inne
- Aby wyszukać rozpocznij wpisywanie nazwy waloru
„Złoty umocnił się na początku notowań aż o 1,8 proc. co było największym wzrostem od 18 miesięcy” – napisano, dodając także informację o notowaniach indeksu WIG20, który wzrósł w poniedziałek najmocniej od czerwca.
Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Polsat News